FinTech Review – Nová virtuálna registračná pokladnica a chmelové EKG

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Inflácia na Slovensku je najvyššia za 22 rokov,dosiahla 12,6 %. Inflácia medziročne rástla tretí mesiac za sebou dvojciferným tempom a je najvyššia od júna 2000. Naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Výrazne sme si museli priplatiť už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv.
  2. Finančná správa pripravila novú virtuálnu pokladnicu. Je 545-krát lacnejšia ako pôvodná. Finančná správa pripravila novú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2, ktorá bude k dispozícii od začiatku júla. Vyvinuli ju zamestnanci správy v spolupráci s externými programátormi za približne 28-tisíc eur, čo je 545-krát lacnejšie ako aktuálne používaná pokladnica. Tá stála štát 15,4 milióna eur.
  3. Americká centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu. Menový výbor (FOMC) v stredu zdvihol kľúčovú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov do pásma 1,50 % až 1,75 %. To je najprudšie zvýšenie kľúčovej sadzby od roku 1994. Fed tiež signalizoval, že v priebehu tohto roka bude pokračovať v cykle sprísňovania menovej politiky, pričom rast sadzieb bude prudší, než sa predpokladalo.
  4. Caixabank vydáva kartu pre zrakovo postihnutých. Hlavný rozdiel oproti ostatným kartám Visa spočíva v tom, že identifikačné číslo (PAN) je v Braillovom písme. Karty tiež používajú zárezy, ktoré zákazníkom pomáhajú správne ich umiestniť do POS terminálov a bankomatov. Uvedenie karty na trh začne skúšobnou verziou pre vybraných zákazníkov v madridskom regióne.
  5. Comgate ponúka platby Twisto Pay. Platobná brána Comgate ponúka na e-shopoch tretiu možnosť odloženej platby. Vedľa Mallpay a PlatímPotom je to Twisto Pay. Služba bude prístupná pre viac ako 12 000 e-shopov, ktoré využívajú túto platobnú bránu. Kupujúci tak môžu voliť medzi platbou kartou, bankovým prevodom, QR platbou alebo práve jedným z troch poskytovateľov odložených platieb.
  6. Plzenský Prazdroj chce ochranné senzory na rastlinách. Na šiestich farmách v žateckej oblasti odborníci inštalujú na rastliny prístroje, ktoré označujú ako chmeľové EKG. Cieľom je vo vnútri rastlín monitorovať elektrické impulzy. Ide tak zistiť, ako chmeľ reaguje na zmeny počasia, množstvo vlahy i živín v pôde. Česko je po Spojených štátoch a Nemecku tretím najväčším producentom chmeľu na svete, nestálosť počasia má však vplyv na kolísavosť produkcie.
  7. Taiwan podporí české startupy. Taiwanský fond Taiwania Capital plánuje investovať 200 miliónov dolárov do startupov zo strednej a východnej Európy. Investičný fond bude fungovať v nasledujúcich desiatich rokoch a až osemdesiat percent všetkých investícií bude smerovať iba do troch krajín – Českej republiky, na Slovensko a do Litvy. Fond sa zameriava na hlavné strategické odvetvia ako polovodiče, biotechnológie, letectvo a kozmonautiku, finančné technológie, elektromobily a laserovú optiku.
  8. Pale Fire Capital pomáham oživiť portál Groupon. Jana Barta a Dušan Šenkypl z investičnej skupiny Pale Fire Capital vložili do globálneho zľavového portálu Groupon miliardy korún (približne 2,8 miliardy dolárov). Teraz ako najväčší akcionári s 21,9 percentami mieria do predstavenstva firmy. Tuzemskí investori tak budú mať ešte väčší vplyv na ďalšie smerovanie spoločnosti. V Groupone chcú nasadiť ozdravnú kúru podľa vzoru Zľavomatu.
  9. Kurz forintu rekordne oslabil. Maďarský forint v pondelok oslabil na rekordné minimum, keď kurz klesol na 400 forintov za euro. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stratil forint cez deväť percent svojej hodnoty. Negatívnymi faktormi, ktoré oslabujú forint, sú obavy investorov, že snahy maďarskej centrálnej banky na skrotenie inflácie nebudú úspešné, a tiež spory maďarskej vlády s Európskou úniou.
  10. Zamestnancom štátnej a verejnej správy stúpnu platy. V nadväznosti na uzavreté kolektívne zmluvy sa platy v štátnej a verejnej službe zvýšia od 1. júla o 3 %. Návrhy v stredu schválila vláda.

Vaše peniaze
majú na viac