FinTech review – Revolut prvýkrát v zisku a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

FinTech Revolut dosiahol na historicky prvý ročný zisk

Čo sa stalo:

Možno najznámejšia FinTechová aplikácia pre digitálne bankovníctvo Revolut vykázala v roku 2021 tržby vo výške 636,2 milióna libier (718,6 miliónov eur). To je trikrát viac ako v predchádzajúcom roku, a Revolut vďaka tomu dosiahol na zisk (pred zdanením) 59,1 milióna libier (66,7 miliónov eur).

Je to zrejmé z finančných výkazov, ktoré boli zverejnené v stredu. Dôvodom rastu je prudký nárast užívateľov, ktorí využívajú platené balíčky a zvýšilo sa aj celkové používanie aplikácie. Ešte o rok skôr v roku 2020 pritom zaznamenal Revolut stratu pred zdanením vo výške 205 miliónov libier. Pre rok 2022 potom spoločnosť očakáva nárast príjmov o viac ako 30 %.

Čo to znamená:

Dosiahnuť na zisk je vo FinTechovej oblasti veľmi vzácne. Väčšina finančno-technologických firiem musela skôr riešiť hromadné prepúšťanie a znižovanie ocenení. Klarna, švédska Buy Now, Pay Later spoločnosť, zaznamenala v minulom roku prepad ocenenia o 85 % na 6,7 miliardy dolárov. Za fiškálny rok 2022 dosiahla na rekordnú stratu vo výške 1 miliardy dolárov.

Revolut nemá žiadne fyzické pobočky, ponúka digitálne bankovníctvo, prevody peňazí a obchodovanie s kryptomenami a akciami prostredníctvom jedinej aplikácie. Konkuruje takým spoločnostiam, ako je Wise, Monzo a Starling.

Ďalšie FinTech správy

Fintech umožní priateľom kúpiť spoločne nehnuteľnosť. Nestment pomôže skupine priateľov založiť spoločnosť, ktorá bude vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bude každý zároveň držiteľom akcií (ktoré je možné tiež predať). Túto nehnuteľnosť je možné prenajať a vlastníkom firma umožní vďaka aplikácii sledovať účet ziskov a strát.

Česko bude investovať do umelej inteligencie. Česká vláda plánuje vytvoriť fond fondov vo výške 55 miliónov eur, ktorý podporí tri nezávislé fondy rizikového kapitálu – vrátane fondu zameraného výhradne na oblasť umelej inteligencie. Peniaze budú investované do začínajúcich podnikov, ktoré môžu preukázať väzbu na Českú republiku – napríklad účasť aspoň jednej českej univerzity alebo českého vedca na výskume.

Kryptobanka Silvergate v problémoch. Banka zameraná na kryptomeny varovala, že premešká lehotu na predloženie výročnej správy, a vzniesla pochybnosti o svojej schopnosti prežiť ako fungujúci podnik. Akcie spoločnosti zareagovali a po skončení obchodovania sa prepadli o viac ako 30 %.

Vaše peniaze
majú na viac