FinTech Review – Rekordné ceny elektriny a rast investícií do umenia

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Elektrina nikdy nestála viac. Komodity reflektujú obavy z recesie, ktoré v posledných dňoch naberajú na sile. Cena elektriny nezostáva pozadu. V Nemecku na štvrtý kvartál tohto roku činí napríklad zhruba 420 EUR/MWh a vo Francúzsku dokonca 820 EUR/MWh (pre porovnanie – napríklad v rokoch 2016 až 2018 sa kvartálny priemer spotových cien vo Francúzsku) pohyboval okolo 60 – 65 EUR/MWh).
  2. ECB chce zvýhodňovať ekologické firmy. Európska centrálna banka (ECB) plánuje postupne upraviť svoje portfólio firemných dlhopisov za 344 miliárd EUR tak, že bude dávať prednosť firmám viac zameraným na ekológiu. ECB dnes uviedla, že rozhodnutie je súčasťou jej snahy pripojiť sa k boju proti zmenám klímy.
  3. Ukrajina pomôže EÚ v energetickej kríze. V čase drahých energií a potreby nahradenia ruských zdrojov bude Ukrajina novým zdrojom elektrickej energie pre Európu. Proces prepojenia elektrických rozvodných sietí EÚ a Ukrajiny sa práve ukončil a do susedných krajín, vrátane Slovenska, začínajú prúdiť malé dávky ukrajinskej elektriky. Objemy sa budú postupne zvyšovať a celkový potenciál ukrajinského exportu je ekvivalentom celkového výkonu slovenských jadrových elektrární, ak sa spustí aj tretí blok Mochoviec.
  4. FED bude ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Predstavitelia FED uviedli, že ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 50 alebo 75 bázických bodov je pravdepodobné aj pre júlové zasadnutie. Očakávaný rast HDP pre 2022 pritom znížili na 1,7 %.
  5. Euro za tento rok voči doláru stratilo vyše 10 percent. To sa prejavuje aj na dovozných cenách tovaru a už aj tak drahých komodít. Centrálna banka sa tým dostáva pod rastúci tlak ráznejšie zasiahnuť cez vyššie sadzby.
  6. Najväčšia Bitcoinová konferencia v Európe sa uskutoční v Prahe. Budúci rok sa najväčšia Bitcoinová konferencia v Európe uskutoční v pražských Letňanoch. Na udalosti prehovorí až 60 svetovo uznávaných odborníkov a prezentovať sa tu bude až 90 spoločností.
  7. Inflácia v Turecku dosiahla 78 %. Miera inflácie v Turecku v júni vystúpila na 78,6 percenta, je najvyššia od roku 1998. Prudký nárast cien bol do značnej miery spôsobený prepadom tureckej líry, ktorá počas jedného roka stratila voči doláru takmer polovicu svojej hodnoty. Skupina nezávislých tureckých ekonómov tvrdí, že skutočná inflácia je oproti oficiálnej hodnote viac ako dvojnásobná.
  8. Nemecko vykázalo prvýkrát od roku 1991 deficit zahraničného obchodu. Nemecko v máji prvýkrát od roku 1991 vykázalo mesačný deficit zahraničného obchodu. Prispelo k tomu nečakané zníženie vývozu spôsobené slabším dopytom v krajinách Európskej únie. Podľa sezónne prepočítaných údajov predstavoval deficit zahraničného obchodu jednu miliardu eur. Najviac nemeckého exportu smerovalo v máji do Spojených štátov.
  9. Česi sa boja inflácie a utrácajú za umenie rekordné sumy. V prvom polroku sa na tuzemských aukciách pretočilo viac ako 910,8 miliónov korún (36,8 mil. eur). Padla tiež rekordná čiastka za jedno umelecké dielo a vôbec prvýkrát sa na aukciách predalo viac ako 50 percent ponúkaných diel. Ľudia veria v rast investícií do umenia, ktoré sa správajú veľmi často proticyklicky. To sa prejavuje aj na úspešnosti aukcií.
  10. Bielorusko zmrazí zahraničné podiely v 190 spoločnostiach. Bielorusko v reakcii na západné sankcie zmrazí zahraničné podiely v 190 bieloruských spoločnostiach, ktorých akcionári sú fyzické osoby z cudzích štátov. Podľa Minsku vykonávajú znepriatelené aktivity voči bieloruským právnickým alebo fyzickým osobám. Obmedzenie sa podľa agentúry TASS týka aj jednej českej firmy – zlievarenskej Kasi.

Vaše peniaze
majú na viac