FinTech Review – Nezamestnanosť v EU klesla a inflácia v Turecku je na 70 percentách

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Nezamestnanosť v Európskej únii v marci klesla na 6,2 %, na Slovensku bola na 6,67 %. Miera nezamestnanosti v krajinách Európskej únie v marci klesla na 6,2 %, čo je o desatinu percentuálneho bodu menej ako vo februári. O desatinu bodu sa znížila aj v 19 krajinách platiacich eurom, kde sa dostala na 6,8 %. To je najnižšia hodnota od začiatku sledovania údajov. Najnižšia nezamestnanosť z celej dvadsaťsedmičky štátov dlhodobo zostáva v Česku (2,3 %).
  2. Maďarsko a Slovensko môžu nakupovať ruskú ropu do konca roka 2023. Slovensko a Maďarsko budú môcť pokračovať v nákupe ruskej ropy až do konca roka 2023 na základe existujúcich zmlúv. Povedal to v stredu pre agentúru Reuters zdroj z prostredia Európskej únie. Krajiny by tak podľa agentúry mohli využívať výnimky z ropného embarga navrhovaného Európskou komisiou.
  3. Najväčší presun dôchodkov od roku 2013. Miliardy v úsporách ľudí pôjdu do akcií. Predvolená investičná stratégia a presun miliárd eur z garantovaných do negarantovaných fondov. To sú najväčšie zmeny druhého piliera, ktoré v pondelok predstavil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). V dobrovoľnom penzijnom sporení je v súčasnosti vyše 1,7 milióna ľudí. Spolu majú našetrené 11,6 miliardy eur.
  4. Goldman Sachs prináša na trh pôžičku zaistenú Bitcoinom. Bankový Wall Street gigant Gigant Goldman Sachs minulý týždeň ponúkol historicky prvú pôžičku, ktorá bola krytá bitcoinmi. Poskytol ju americkej kryptomenovej burze Coinbase, ktorej akcie sú obchodované na NASDAQ. Hodnota pôžičky v dolárovom vyjadrení nebola zverejnená, ale bola zaistená 4 487 BTC v držbe Coinbase, ktorých dnešná hodnota je približne 170 miliónov dolárov. Tento krok je významným míľnikom vo vzťahu fiatovej a kryptomenovej ekonomiky.
  5. Inflácia v Turecku je na 70 percentách. Miera inflácie v Turecku v apríli vystúpila na 69,97 percenta a je na ďalšom maxime za viac ako 20 rokov. K rastu prispeli najmä vysoké ceny za dopravu a tiež drahé potraviny. Rast cien do značnej miery odráža prepad kurzu tureckej líry, ktorá za minulý rok stratila zhruba polovicu hodnoty. Pred rokom bola inflácia mierne nad 17 percentami.
  6. Dodo raketovo rastie a chystá expanziu. Jedna z najrýchlejšie rastúcich európskych firiem, české Dodo, dostane 1,5 miliardy korún (61 mil. eur) na dobývanie zahraničných trhov. Za touto sumou stoja investori na čele s Danielom Křetínskym a Patrikom Tkáčom. Prepravná spoločnosť Dodo má dnes dvetisíc kuriérov v siedmich krajinách Európy, vlani pritom rozviezla štyri milióny zásielok a jej tržby dosiahly miliardu korún (40,7 mil. eur). Cieľom expanzie sú trhy západnej Európy.
  7. Lidl a Kaufland mieria do sveta cloudu. Materská spoločnosť potravinárskych reťazcov Lidl a Kaufland, nemecká skupina Schwarz, bude novo ponúkať cloudové služby. Svoju ponuku s cloudovou platformou Stackit spúšťa pre firmy a verejnú správu. Firma tak v malom kopíruje príklad amerického internetového predajcu Amazon, ktorý ponúka cloudové služby od roku 2006.
  8. Startup Reado má nový realitný portál. Reado, platforma, ktorá má ambície ponúkať pokročilé riešenie tým, ktorí potrebujú nehnuteľnosť predať, spustilo nový realitný portál. Vďaka nástroju City Performer kupujúcim ponúka oveľa širšie dáta o nehnuteľnostiach a súvisiacom občianskom vybavení, lokalite či kvalite životného prostredia. Pôvodom slovenské Reado momentálne sprostredkuje predaj nehnuteľností za takmer 300 miliónov korún v rámci jedného mesiaca. Tento rok plánuje celkom osem miliárd.
  9. Logistické firmy otvárajú výdajne s ďalšími službami. Prepravné spoločnosti otvárajú kamenné predajne s cieľom zefektívniť proces online nakupovania a obstáť v konkurenčnom boji. Vo výdajniach ponúkajú rôzne ďalšie doplnkové služby. Takýto koncept obchodu je pilotným projektom nemeckej pobočky spoločnosti DPD. V Českej republike plánuje otvárať vlastné výdajne aj Zásielkovňa – prvú vlastnú výdajňu otvorila v decembri minulého roka v nákupnom centre v Prahe Hostivari.
  10. Americké akcie vo štvrtok oslabili, index Nasdaq Composite odpísal cez 5%, Bitcoin až 10%. Investori sa domnievajú, že zvýšenie sadzieb americkou centrálnou bankou nebude možno stačiť na skrotenie inflácie a že Fed bude musieť prijať drastickejšie opatrenia. Fed v stredu podľa očakávania zvýšil základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu do pásma 0,75-1,00%. Zvýšenie úrokov bolo najvýraznejšie za posledných 22 rokov. Inflácia je teraz v USA najvyššia za 40 rokov.

Vaše peniaze
majú na viac