FinTech review – Peňaženky to majú spočítané a ďalšie FinTech novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.

Každý piaty Brit tvrdí, že v nasledujúcich piatich rokoch prestane nosiť peňaženku

Čo sa stalo:

Podľa nového výskumu by časy, kedy ste sa museli strachovať, či ste doma nezabudli peňaženku, mohli čoskoro skončiť. Spoločnosť Mastercard vo svojom najnovšom prieskume tvrdí, že každý piaty Brit v nasledujúcich piatich rokoch nebude nosiť peňaženku alebo kabelku.

Čo to znamená:

Bank of England odhaduje, že pred desiatimi rokmi sa v Spojenom kráľovstve 60 % všetkých platieb vykonávalo v hotovosti. V roku 2020 tvorila hotovosť už iba 17 % všetkých vykonaných platieb.

Mladší ľudia si digitálne platby a karty osvojujú rýchlejšie ako tí starší. Ľudia stále častejšie berú fyzické peňaženky ako svoj osobný archív. Peňaženky sú totiž dnes oveľa viac ako len schránka na peniaze. Najčastejšie slúžia ako úschovňa fotografií, talizmanov, ručne písaných poznámok a dávno zabudnutých vernostných kariet.

Zaujímavé je, že sa zmenšuje aj priemerná veľkosť peňaženiek. Približne 30 % opýtaných v spomínanom prieskume uviedlo, že ich súčasná peňaženka alebo kabelka je menšia ako tá, ktorú mali pred piatimi rokmi.

Platenie hotovosťou je menej a menej časté aj v Česku. Tomu, aby sme peňaženky prestali nosiť, tak bráni hlavne nutnosť mať so sebou občiansky alebo vodičský preukaz. Aj keď česká vláda plánuje predstaviť aplikáciu, ktorá by plastové kartičky mohla zabiť úplne. A podobné plány má aj EÚ.

Ďalšie FinTech správy

Koniec bankových lúpeží. Vďaka prechodu Dánska od hotovostných peňazí k digitálnym platbám nezaznamenala krajina prvýkrát v histórii žiadnu bankovú lúpež. V roku 2000 bolo v tejto škandinávskej krajine zaznamenaných 221 bankových lúpeží, číslo sa ale postupne znižovalo. Zamestnanci bánk bohužiaľ často stále čelia napríklad vyhrážkam, aj tak sa ale jedná o dôležitý míľnik.

Nákup NFT len pod štátnym dohľadom. Čína spúšťa prvé štátom podporované trhovisko s NFT. Najľudnatejšia krajina sveta je pritom známa notoricky prísnymi predpismi ohľadom kryptomien. NFT v Číne podľa tamojších zákonov nemožno kúpiť za kryptomeny. Zakázané je tiež používať termín NFT, Číňania nakupujú “digitálne zberateľské predmety”.

Coinbase stále v problémoch. Firma, ktorej akciu klesli za posledný rok o 80 %, stále nevidí svetlo na konci tunela. Kryptoburzu čaká prepustenie ďalších 950 zamestnancov. Zároveň sa musí vyrovnať s pravdepodobne prvým zaznamenaným insider tradingom na krypto trhoch. Brat bývalého produktového manažéra Coinbase bol odsúdený na desiatich mesiacov väzenia.

Vaše peniaze
majú na viac