FinTech review – Nórska centrálna banka testuje Ethereum a ďalšie FinTech novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

 

Nórska centrálna banka testuje Ethereum na vytvorenie vlastnej digitálnej meny

Čo sa stalo:

Nórska centrálna banka zverejnila na platforme GitHub vývojársky kód svojej vlastnej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Banka zároveň potvrdila, to čo z kódu vyplýva. Prototypová infraštruktúra projektu je založená na technológii Ethereum. Banka uviedla, že systém kryptomeny Ethereum by mal poskytnúť “základnú infraštruktúru” pre vydávanie, distribúciu a ničenie digitálnych peňazí centrálnej banky, ktoré sa tiež označujú ako DSP.

Čo to znamená:

S konceptom vytvorenia vlastnej digitálnej meny pracujú centrálne banky viacerých štátov. Podľa Medzinárodného menového fondu je ich konkrétne 97, teda viac ako polovica centrálnych bánk po celom svete. Centrálne banky sa často snažia tvorbou vlastných CBDC reagovať na rastúcu obľubu kryptomien.

To je ale pomerne kontroverzné, pretože v momente, keď je emitentom digitálnej meny jedna centrálna entita, len ťažko je možné hovoriť o nezávislosti. A práve nezávislosť sa uvádza ako jedna z hlavných výhod kryptomien ako je napríklad Bitcoin.

Nórska centrálna banka každopádne tvrdí, že cieľom je vytvoriť systém súkromných peňažných transakcií.

 

Ďalšie FinTech správy

Slováci sú v podiele financií na bežných účtoch tretí v OECD. V rokoch 2020 a 2021 mali klienti na Slovensku na bežných alebo sporiacich účtoch, prípadne na termínovaných vkladoch až 56 % svojho finančného majetku. V susednom Česku predstavuje tento podiel 45 %, v Maďarsku 28 % a v Poľsku 51 %.

Nová roboinvestičná aplikácia chce odstrániť rasové rozdiely v bohatstve. Stackwell, digitálna investičná platforma zameraná na černošskú komunitu, vydala svoj prvý produkt, robotickú investičnú aplikáciu. Služba sľubuje podporu dostupnosti, vzdelávania a podpory počas celého investičného procesu.

Počet stiahnutí krypto aplikácií klesol o polovicu. Dáta publikované na webe Sifted.eu ukazujú, že desať najpopulárnejších krypto aplikácií bolo v prvej polovici roku 2022 stiahnutých 4,1 miliónkrát, čo je o 45 % menej ako v prvej polovici roku 2021, kedy boli stiahnuté 7,5 miliónkrát.

Mallpay sa bude novo volať Skip pay. Po ôsmich rokoch na trhu to bude pre český FinTech už piaty názov. Pokračuje tak formálna odluka od bývalého vlastníka Mall group. 100% vlastníkom je totiž v súčasnosti ČSOB.

Vaše peniaze
majú na viac