FinTech review – Mladí chodia na TikTok pre finančné rady a dalšie novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.👇

Generácia Z chodí na TikTok pre finančné rady

Čo sa stalo:

TikTok je sociálna sieť, ktorá si získava popularitu hlavne u mladých ľudí z takzvanej Generácie Z. Možno preto neprekvapia výsledky najnovšieho prieskumu. Mladí Briti chodia na TikTok, aby získali finančné informácie, a mnohí z nich veria, že influenceri z tejto sociálnej siete poskytujú lepšie rady ako tradičné médiá.

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1 000 osôb vo veku 14 až 18 rokov pre službu Current Account Switch Service, ukázal, že 58 % z nich sleduje na TikToku influencerov, ktorí hovoria o rozpočte, peniazoch alebo osobných financiách.

Čo to znamená:

Ako uvádza napríklad web Statista, TikTok je v počte aktívnych užívateľov druhou najväčšou sociálnou sieťou na svete. Je populárny hlavne medzi mladými ľuďmi, často sa ale diskutuje nad bezpečnosťou používateľských dát. Ide totiž o pôvodom čínsku sociálnu sieť.

Takmer polovica respondentov uviedla, že im influenceri z TikToku pomohli urobiť finančné rozhodnutie, vrátane investovania do akcií a podielových fondov, alebo pomôcť s výberom hypotéky.

Predtým veľa mladých chodilo pre finančné rady na YouTube, kde pôsobí aj množstvo českých a slovenských kvalitných finančných influencerov. Pre mladých slovenských investorov však môže byť na TikToku nebezpečenstvom, že väčšina obsahu je v angličtine a sústredí sa na američanov. Zároveň je na TikToku množstvo obsahu značne zjednodušeného, pretože sú tu najpopulárnejšie krátke videá.

Ďalšie FinTech správy

Nový generálny riaditeľ FTX kritizuje “úplné zlyhanie podnikovej kontroly”. John Ray, ktorý je teraz vo vedení FTX, sa oboril na svojho predchodcu Sama Bankmana-Frieda a v súdnom pojednávaní vyhlásil, že nikdy “nevidel také úplné zlyhanie firemných kontrol a takú úplnú absenciu dôveryhodných finančných informácií.”

V minulom roku vzniklo celosvetovo viac ako 40 nových challenger bánk. Dopyt po challenger bankách (čiže neobankách) v posledných rokoch prudko vzrástol, čo je fenomén vyvolaný predovšetkým pandémiou. S tým, ako sa svetová ekonomika pokúša vrátiť do normálu, sa zdá, že apetít po digitálnych bankách ale neklesá a na trh vstupuje čoraz viac subjektov. Z údajov získaných spoločnosťou Finbold vyplýva, že v októbri 2022 bolo v Európe 97 neobánk, čo je najvyšší počet zo všetkých kontinentov. Celosvetovo už je takýchto bánk 291.

Podľa magazínu Sifted, ale máme na neobanky zabudnúť. Najviac sexi sú teraz B2B FinTechy. Fintechy predávajúce podnikom (Business to Business) v Európe doteraz v roku 2022 prilákali investície vo výške 14,1 miliardy dolárov v 819 kolách financovania, čo je štyrikrát viac ako 3,2 miliardy dolárov získaných v 230 kolách B2C (Business to Consumer).

Zaujímate sa o investovanie cez FinTech? Či už ste začínajúci investor, stredne pokročilý alebo len odborník na akcie, rozhodne príďte 22. 11. 2022 do Paralelnej Polis v Prahe. V tento deň sa tu uskutoční vôbec prvý ročník InvestNight. Tešiť sa môžete na šesť investičných FinTechov na jednom mieste.

Vaše peniaze
majú na viac