FinTech Review – Hospodárenie štátu sa zlepšilo ale inflácia ďalej rastie

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Spustili sme Portu Crypto. Pre investorov, ktorí chcú rozšíriť svoje investičné portfólio o kryptomeny, sme spustili Portu Crypto. Na Portu Crypto v tejto chvíli nájdete 7 kryptomien: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solanu (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Litecoin (LTC) a Tezos (XTZ). Do svojej Crypto investície si ďalej môžete pridať kryptomenový kôš Kryptomeny 2050 zložený z viacerých kryptomien. Kryptomeny si tu kupujete cez inštrumenty obchodované na regulovaných európskych burzách (ETP).
  2. Sumy životného minima by sa mali od júla navýšiť o 7,5 percenta. Presne o takúto hodnotu medziročne vzrástli príjmy slovenských domácností na osobu v prvom štvrťroku 2022. V apríli dosiahla inflácia nízkopríjmových domácností 11,7 percenta. Životné minimum pre dospelú osobu by sa od júla 2022 malo zvýšiť približne o 16,30 eura na hodnotu 234,40 eura mesačne.
  3. Štátny rozpočet Slovenska dosiahol ku koncu mája schodok jeden na pol miliardy eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie, a to o 662 miliónov eur, teda o 7,4 %. Uvedené znamenalo medziročné zlepšenie hospodárenia štátneho rozpočtu o 1,938 miliardy eur, teda pokles o 55,6 %. Štátny rozpočet dosiahol ku koncu mája 2022 schodok vo výške 1,545 miliardy eur.
  4. Inflácia v eurozóne v máji zrýchlila. Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v máji zrýchlil na 8,1 percent, zatiaľ čo v apríli bola miera inflácie na 7,4 percent. Inflácia v krajinách používajúcich euro sa tak vyšplhala na ďalší rekord, najvýraznejšie sa zvýšili ceny energií. Najvyššiu infláciu v eurozóne v máji zaznamenalo Estónsko, kde sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 20,1 percenta. Najnižšia bola miera inflácie naopak na Malte, kde rast cien predstavoval 5,6 percenta.
  5. eBay plánuje NFT projekt s hokejovou legendou. Aukčný portál eBay sa spojil s najlepším hokejistom histórie Waynom Gretzkym prezývanom „The Great One“ v rámci nového projektu v oblasti digitálneho umenia. Spoločnosť predstaví trinásť limitovaných NFT v spolupráci s Web3 platformou OneOf, každé NFT bude obsahovať 3D animovaný render najslávnejších akcií muža s číslom 99 na chrbte. Cena bude začínať na 10 dolároch.
  6. Paraguaj schválil zákon o kryptomenách. Paraguajský kongres napriek nesúhlasu centrálnej banky a rozpočtovej komisie schválil nový zákon o regulácii digitálnych aktív. Opäť tak naznačil, že je štátom, ktorý by mohol ísť smerom k širšej adopcii kryptomien. Podobné diskusie o regulácii digitálnych mien práve prebiehajú v Brazílii, Argentíne, Uruguaji či v Paname.
  7. Banky umožnia posielať peniaze cez telefónne číslo. Projekt tzv. platby na kontakt, ktorú Česká banková asociácia a jednotlivé banky sľubujú už roky, speje do finále a fungovať má začať od budúceho roku. Platby na kontakt tak bude možné zadať len so znalosťou telefónneho čísla príjemcu – v systéme sa platba s číslom účtu spáruje sama. Register s nahlásenými pármi telefónnych čísel a čísel účtov povedie ČNB. Do projektu sa zapojilo už deväť bánk. Podobné projekty už fungujú napr. v USA, Lotyšsku alebo na Slovensku.
  8. Rozšírená realita pre e-shopy. Česko-slovenský startup Virtooal ponúka od roku 2015 tzv. try-on riešenie pre e-shopy. Zákazníci si tak môžu „vyskúšať“ produkty ako okuliare, kozmetiku či ďalšie doplnky počas online nakupovania. Snaží sa tak priblížiť prostredie kamenných obchodov a znížiť mieru vráteného tovaru. Aktuálne toto riešenie globálne využíva viac ako šesť tisíc e-shopov po celom svete (napríklad Dermacol, L’Oreal či Yves Saint Laurent), každý rok pritom zdvojnásobia tržby.
  9. SpaceX začne akceptovať platby dogecoinom. Štyri mesiace od okamihu, keď začala platby dogecoinom akceptovať automobilka Tesla, rozšíril Elon Musk možnosť používania tejto kryptomeny ako platidla aj v rámci SpaceX. Musk dogecoin vyzdvihuje za jeho schopnosť spracovávať transakcie rýchlym a zároveň nízkonákladovým spôsobom a domnieva sa, že práve táto kryptomena môže byť ideálnou menou pre bežné každodenné platby.
  10. „Chorvátska Tesla“ dostala miliardovú investíciu na rozvoj. Chorvátska automobilka Rimac, ktorá na seba upozornila svojimi elektrickými športovými vozidlami Nevera, získala od investorov pol miliardy eur (asi 12,4 miliardy korún) na ďalší rast. Medzi investorov patrí napríklad americká banka Goldman Sachs, Porsche alebo japonská banka SoftBank. Hodnota automobilky tak vďaka novej investícii dosiahla hodnotu cez dve miliardy eur (približne 50 miliárd korún).

Vaše peniaze
majú na viac