FinTech Review – Instagram vo svete NFT a zlaté Bitcoin City

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Technologické trhy padajú. Na finančných trhoch zúri búrka, v ktorej zatiaľ najhoršie dopadli technologické a softvérové spoločnosti spoločne s kryptomenami. Americký index Nasdaq, obsahujúci predovšetkým veľké technologické firmy, sa za posledných šesť mesiacov prepadol o 28%, 15% potom stratil len za posledný mesiac. Na technologickú averziu doplatil aj Apple, ktorý stratil pozíciu najhodnotnejšej firmy na svete. Tou sa stal arabský ropný a plynový gigant Aramco.
  2. Ruská ekonomika čelí najhlbšej recesii od roku 1994. Jeho hrubý domáci produkt tento rok zrejme padne až o 12 percent. Dôvodom sú sankcie, ktoré proti Rusku prijali USA a ich spojenci za nevyprovokovaný útok na Ukrajinu. Ak by bola predpoveď ministerstva financií správna, znamenalo by to, že ruská ekonomika zmaže približne desaťročie rastu.
  3. Creditas oslavuje úspech v zámorí. Jej technologický startup Lifeliqe získal v americkej Nevade, kde pomáha štátu mierniť ekonomické dopady covidovej pandémie, grant vo výške troch miliónov dolárov. Lifeliqe s projektom uspela v Štátoch v rámci vládou podporovaného projektu SANDI, ktorá stojí za rozvojom zamestnanosti – umožňuje za použitia interaktívneho obsahu v 3D či virtuálnej a rozšírenej realite rekvalifikáciu pracovníkov.
  4. El Salvador predstavil model Bitcoin City. Prezident Salvadoru Nayib Bukele predstavil návrh mesta ako vystrihnutého z vízie utopickej budúcnosti. Model Bitcoin City je vytvorený zo zlata, mesto sa na kruhovom pôdoryse rozvíja okolo centrálneho námestia. Súčasťou mesta majú byť aj monumentálne stavby, prevýšené priestranstvo s výhľadom na vulkán, letisko a komerčné aj rezidentné zóny. Za návrhom mesta stojí jeden z najvýznamnejších mexických architektov súčasnosti Fernando Romero, zakladateľ štúdia FR-EE.
  5. Inflácia na Slovensku dosiahla 11,8 %. Medziročná hodnota inflácie je najvyššia od júna 2000. Jej aktuálnu úroveň podporili naďalej najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie. Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách, viac ako polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako 7 %.
  6. Na Ukrajinu mieria prvé české obranné bariéry z 3D tlačiarne. Žďárska spoločnosť ICE Industrial Service vytvára pomocou 3D tlače mestský mobiliár. Po vpáde Ruska na Ukrajinu sa však pracovnou náplňou stala tlač obranných bariér. Tlačené prvky od firmy ICE by mali ustáť paľbu z ručných zbraní aj zásah raketometom. Časom majú poslúžiť aj ako základ obnovy zničených domov.
  7. Instagram vstupuje do sveta NFT. Instagram začne v priebehu mája testovať digitálne zberateľské predmety a umožní tvorcom a zberateľom zobrazovať NFT tokeny na ich profiloch. Jedná sa zrejme o „NFT predskokana“ pred využitím v ďalších aplikáciách a metaverse spoločnosti Meta. Pri uvedení na trh budú podporované kryptopeňaženky Rainbow, MetaMask a Trust Wallet. Neskôr ich budú nasledovať peňaženky od Coinbase, Dapper a Phantom.
  8. Samsung Electronics rokuje s klientmi o zvýšení čipov až o 20 %. Tento krok je súčasťou tlaku v celom odvetví na zvýšenie cien, aby pokryli rastúce náklady na materiál a logistiku. Samsung Electronics je po Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) druhým najväčším zmluvným výrobcom čipov na svete. Spoločnosť Samsung vo vyhlásení o zisku koncom apríla uviedla, že dopyt veľkých zákazníkov po zmluvnej výrobe čipov bol vyšší ako jeho dostupná kapacita a očakáva, že nedostatok dodávok bude pokračovať.
  9. Laboratórne vypestované mäso podporil svetový akcelerátor. Do brnianskeho startupu Mewery špecializujúceho sa na laboratórne pestovanie mäsa zo živočíšnych buněk investoval americký akcelerátor Big Idea Ventures (BIV), vôbec najaktívnejší investičný fond v oblasti foodtechu na svete. Jedná sa zatiaľ o investície v rade miliónov korún, BIV ale chystá ďalšie a väčšie investičné kolo, na ktorom sa môžu okrem neho zúčastniť aj ďalší investori. Ambíciou Mewery je vyvinúť v laboratóriu plnohodnotné mäso, ktoré bude chuťou konkurovať mäsu z poľnohospodárskeho chovu.
  10. Príjmy Ruska z ropy napriek bojkotu výrazne vzrástli. Ceny zemného plynu v Európe vo štvrtok strmo vzrástli na 105 eur za megawatthodinu, čo predstavuje nárast o 12 percent. Viedlo k tomu prerušenie tranzitu cez kľúčovú trasu na Ukrajine. Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do Európy výrazne klesol a ukrajinský operátor plynárenskej siete naznačil, že sa môže znížiť ešte viac. Dodávky cez Nord Stream 1 po dne Baltického mora do Nemecka, čo je najväčší plynovod z Ruska do Európy, zostávajú stabilné.

Vaše peniaze
majú na viac