FinTech review – Fed bude merať vystavenie bánk voči klimatickým rizikám a ďalšie novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.👇

Fed bude merať vystavenie bánk voči klimatickým rizikám

Čo sa stalo:

Šesť najväčších amerických bánk dostalo od americkej centrálnej banky (FED) za úlohu analyzovať vplyv skúšobných scenárov fyzických aj prechodových rizík súvisiacich so zmenou klímy na nehnuteľnosti v ich portfóliách.

Fyzické riziká priamo vyplývajú zo zmeny klímy, napríklad keď následkom búrok alebo povodní dôjde k poškodeniu domov alebo ulíc. Prechodové riziká sú potom riziká spojené so záväzkom prejsť na bezemisnú ekonomiku.

Medzi kontrolované banky patria Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo.

Čo to znamená:

Podľa FEDu budú v priebehu pilotného projektu zhromažďované kvalitatívne a kvantitatívne informácie, vrátane podrobností o postupoch riadenia rizík, metodikách merania, problémoch s dátami a získaných skúsenostiach.

Analýza klimatických scenárov je odlišná a oddelená od záťažových testov bánk, ktoré vykonáva nielen FED, ale v podobnej miere aj ďalšie centrálne banky po celom svete. Záťažové testy majú za cieľ posúdiť, či veľké banky majú dostatok kapitálu, aby mohli pokračovať v poskytovaní úverov domácnostiam a podnikom v čase silnej recesie. Pilotné cvičenie analýzy klimatických scenárov má naproti tomu prieskumný charakter a nemá kapitálové dôsledky.

Niektorí členovia amerického Kongresu, naliehali na Fed, aby sa vyhol klimatickej politike. Predseda FEDu Jerome Powell zdôrazňoval, že centrálna banka nemá v pláne využívať svoje právomoci na rozhodovanie o úveroch alebo sa napríklad snažiť odkloniť investície od priemyslu fosílnych palív.

Predstavitelia Fedu zároveň tvrdia, že ich zodpovednosť za stabilitu finančného sektora vyžaduje, aby si uvedomili a pripravili na riziká, ktoré predstavujú vyššie teploty a nestálosť počasia.

Ďalšie FinTech správy

Kryptoburza Genesis chystá bankrot. Agentúra Bloomberg uviedla, že spoločnosť, ktorá pravdepodobne dlhuje veriteľom až 3 miliardy dolárov, vedie dôverné rokovania s rôznymi skupinami veriteľov a varuje, že pokiaľ sa jej nepodarí získať kapitál, môže požiadať o bankrotovú ochranu. Pre krypto trh by tak mohlo ísť o ďalšiu ranu.

Stablecoin krytý eurom. Španielska centrálna banka dala zelenú pilotnú prevádzku stablecoinu krytého eurom, prevádzkovať ho bude platobný FinTech Monei. Každý token bude predstavovať jedno fyzické euro, ktoré bude uložené na dvoch účtoch v úschove v popredných španielskych finančných inštitúciách, ako sú BBVA a Caixabank.

Splaskne bublina neobank? Napriek ich vysokému oceneniu sa má za to, že iba 5 % neobank je dnes na hranici rentability, ani nehovoriac o tom, že by dosahovali zisk. Šanca neobank na prežitie budú viac ako inokedy závisieť od skúseností a schopností zaujať zákazníkov.

Vaše peniaze
majú na viac