FinTech Review – Európsky technologický index a koniec spaľovacích motorov

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Najväčšia európska burza Euronext spustí európsky technologický index. Na indexe Euronext Tech Leaders bude 108 firiem, z toho 41 francúzskych, s celkovou trhovou kapitalizáciou 258 miliárd eur. Európsky technologický index by sa mal spustiť v júli. Jeho súčasťou bude napríklad fínska Nokia, francúzska softvérová firma Ubisoft či holandská donášková služba Just Eat Takeway.com. Cieľom Euronextu je podpora európskeho technologického sektora. Index by mal byť „katalyzátorom pre novú generáciu technologických lídrov“.
  2. Mŕtvych vplyvných Rusov pribúda. Pri zvláštnej nehode zomreli šéfovia „ruského Facebooku“. Záhadných úmrtí vplyvných Rusov je v posledných mesiacoch viac než dosť. Tentokrát ide o prvého námestníka generálneho riaditeľa ruskej sociálnej siete Vkontakte Vladimira Gabrieljana a riaditeľa obstarávania tejto siete Sergeja Merzľakova. Nedávno to boli:  bývalý viceprezidenta Gazprombanky Vladislav Avajev s rodinou, vrcholový manažér ruského plynárenského gigantu Novatek Sergej Protoseň s rodinou, vlastník farmaceutickej spoločnosti Medstom Vasilij Melnikov či manažér Gazpromu Leonid Šulmana.
  3. Ukrajinská centrálna banka viac ako zdvojnásobila základný úrok na 25 % z doterajších 10 %. Snaží sa obmedziť infláciu a ochrániť príjmy a úspory obyvateľov počas vojny. Inflácia na Ukrajine sa v apríli zvýšila na 16,4 % z marcových 13,7 %. Infláciu tlačia nahor výpadky v produkcii a logistike spôsobené vojnou. Významným inflačným faktorom zostávajú aj vysoké ceny energií vo svete.
  4. Vysoké ceny bytov a drahšie hypotéky spôsobia, že bývanie bude na Slovensku čoraz menej dostupné. Koncom roka by mohla byť situácia taká ako pred desaťročím. NBS neočakáva, že ceny nehnuteľností budú v najbližšom čase klesať, možna sa však spomalý ich rast.
  5. Maximálna dávka v nezamestnanosti porastie o takmer 80 eur. Od júla budú noví žiadatelia o dávku v nezamestnanosti dostávať vyššiu maximálnu dávku v nezamestnanosti. Týkať sa to bude tých, ktorí sa po 1. júli zaevidujú na úrade práce do evidencie nezamestnaných, v posledných 4 rokoch boli poistení v nezamestnanosti najmenej 730 dní a dosahovali v tomto období mzdu nad hranicou viac ako 2 422 eur mesačne.
  6. Od 2035 si auto so spaľovacím motorom už nekúpite. Európsky parlament schválil návrh, ktorý by mal od roku 2035 zakázať predaj nových osobných áut a ľahkých úžitkových vozidiel so spaľovacími motormi. Zákaz má platiť iba pre nové autá, ojazdených vozidiel by sa dotknúť nemal. Opatrenie je súčasťou klimatického balíka, ktorého cieľom je výrazne znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030, aby Európska únia do roku 2050 dosiahla uhlíkovú neutralitu.
  7. Pád ruskej ekonomiky v tomto roku zmaže jej 15-ročné zisky. Ruská ekonomika sa tento rok prepadne o 15 % a v roku 2023 klesne o 3 %, keďže sankcie Západu, odchod zahraničných spoločností, “únik mozgov” a kolaps exportu jej uštedrili tvrdú ranu. Inštitút medzinárodných financií neočakáva prímerie vo vojne a podľa neho je pravdepodobné, že sankcie sa v najbližších mesiacoch rozšíria a sprísnia.
  8. Na Slovensku sa stavia menej bytov. Najväčší pokles je cítiť v hlavnom meste. V 1. štvrťroku 2022 sa dokončilo 4078 bytov, medziročne ich počet klesol o 9,1 percenta. Aj v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020, ktorý bol minimálne zasiahnutý pandémiou, bolo aktuálne dokončených o 10 percent menej bytov. Vysoký, takmer tretinový prepad výstavby sa prejavil v Bratislavskom kraji, ktorý patril dlhodobo k regiónom ťahajúcim rast výstavby.
  9. Európska komisia varuje Maďarsko pred žalobou súvisiacou s diskrimináciou na pumpách. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v stredu vyzval Maďarsko, aby pozastavilo diskriminačné predávanie pohonných látok za regulované ceny len pre vozidlá s maďarským evidenčným číslom. V opačnom prípade hrozí Budapešti súdny spor. Vyplýva to z listu, do ktorého nahliadla agentúra Reuters.
  10. Jeden z najväčších investičných fondov sveta za minulý rok stratil 27 miliárd dolárov. Vision Fund japonského giganta SoftBank, zameraný na technologické spoločnosti, uzavrel predminulý rok so ziskom 31,4 miliardy dolárov. Za posledných 12 mesiacov charakterizoval fond presne opačný trend. Strata na investíciách do mladých a sľubných firiem dosiahla 27 miliárd dolárov. Fond Vision má vo svojom portfóliu okolo 450 spoločností. Za svoju históriu sa spojil s Yahoo!, Alibabou, WeWorkom, Slackom, kúpil japonský Vodafone, vložil financie do startupu Didi, konkurenta Uberu alebo do Boston Dynamics, ktorý vyvíja roboty.

Vaše peniaze
majú na viac