FinTech Review – Euro v Chorvátsku a platby skenom tváre

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Chorvátsko vstúpi do eurozóny. Chorvátsky parlament v piatok schválil zákon o prijatí eura ako zákonného platidla. Za hlasovalo 117 zákonodarcov, 13 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Očakáva sa, že jednotná európska mena tam začne platiť 1. januára 2023. Už od 5. septembra budú musieť obchodníci ukazovať ceny v kunách aj v eurách.
  2. Mastercard testuje revolučnú technológiu. Americký vydavateľ platobných kariet MasterCard v utorok oznámil spustenie nového revolučného programu. Obchodníci si od neho budú môcť zaobstarať zariadenie, ktoré umožní zákazníkom platiť za nákup jednoduchým naskenovaním dlane alebo tváre. MasterCard túto metódu zatiaľ testuje v niekoľkých predajniach v brazílskom São Paule. Počas tohto roku ju však plánuje rozšíriť do celého sveta.
  3. Binance spúšťa aukciu NFT českých a slovenských tvorcov. Od 17. do 24. mája si budú zákazníci kryptomenovej burzy Binance môcť kúpiť na Binance NFT Marketplace nezameniteľné tokeny (NFT) z kolekcie vybraných českých a slovenských umelcov. Predstaveniu prvej NFT kolekcie 10 populárnych umelcov z Čiech a Slovenska predchádzal „konkurz”, v rámci ktorého burza Binance dostala celkom 600 rôznych prihlášok. Z nich nakoniec vybrala 10.
  4. Inflácia v EÚ dosiahla 8,1 %, na Slovensku až 11,8 %. Inflácia v Európskej únii v apríli vystúpila na rekordných 8,1 percenta. Najviac k ročnej inflácii prispeli v eurozóne energie (+3,70 %), služby (+1,38 %) a kategórie potraviny, alkohol a tabak (+1,35 %). Neenergetický priemyselný tovar prispel podielom 1,02 %. Inflácia na Slovensku vystúpila v apríli na 11,8 %.
  5. Záujem o elektronické podpisy rastie. Dopyt po elektronických podpisoch je čoraz väčší. Postrčila ich pandémia, vraj ale len potvrdila už existujúci trend. Firmy cez české Signi, ktoré poskytuje elektronické podpisy, vlani podpísali vyše 150-tisíc dokumentov. Signi v minulom roku dosiahlo dvanásťmiliónový obrat a splnilo tým svoj plán. Znamenalo to rast o 550 %. Okrem Česka pôsobí aj na Slovensku, v Maďarsku a chce s expanziou pokračovať.
  6. Riziko platobnej neschopnosti Ruska sa prudko zvýšilo. Trhy sa pripravujú na možnosť, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena od budúceho týždňa úplne zablokuje možnosť platieb z Ruska investorom v USA. Ak Washington skutočne prijme takéto opatrenie, bude to posledná kvapka pre Moskvu, ktorá je od útoku na Ukrajinu na pokraji platobnej neschopnosti. Ruský minister financií Anton Siluanov dodal, že Rusko v prípade zablokovania transferov v dolároch zaplatí v rubľoch.
  7. Skupina Accolade získa rekordný úver. Česká skupina Accolade podpísala s niekoľkými bankami úverovú zmluvu na 137,5 milióna eur. V rámci strednej a východnej Európy je to podľa nej najväčší úver v histórii poskytnutý na jednu nájomnú priemyselnú nehnuteľnosť. Peniaze pôjdu na výstavbu a dlhodobé držanie haly v Kojetíne na Přerovsku, kde má vzniknúť nové distribučné centrum Amazonu v Česku.
  8. Inventoro radiace e-shopom so zásobami získava druhú investíciu. Český startup Inventoro, ktorý s dátami, matematickými modelmi i umelou inteligenciou dopočítava e-shopom ideálny stav zásob a predpovedá predaje tovaru, si vyhliadol fond Presto Ventures. Investori mladej firme posielajú takmer 20 miliónov korún (809 tisíc eur) za 14-percentný podiel v spoločnosti. Peniaze majú ísť na ďalšiu expanziu, ale aj na nové produkty.
  9. El Salvador usporiadal konferenciu o Bitcoine. Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondelok 16. mája usporiadal medzinárodnú konferenciu o Bitcoine, na ktorú pozval 32 centrálnych bánk a 12 finančných úradov zo 44 krajín. Predmetom diskusie bolo prijatie Bitcoinu v Salvádore a z toho plynúce výhody v troch kľúčových oblastiach – finančné začlenenie, digitálna ekonomika a bankovníctvo u nebankových subjektov.
  10. Bunq chce získať aplikáciu pre skupinové výdavky Tricount. Bunq, európska challenger banka so sídlom v Amsterdame, oznámila, že plánuje získať Tricount, populárnu mobilnú aplikáciu pre správu skupinových výdavkov startupu z Belgicka. Bunq nezverejnila podmienky transakcie a čaká sa už len na to, až akvizíciu schvália regulačné orgány.

Vaše peniaze
majú na viac