FinTech Review – ECB šliape na brzdu a Ryanair rýchlo stúpa

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Vzniká antivírusový obor. Avast sa spája s americkým NortonLifeLockom. Tento obchod má podľa aktuálneho kurzu hodnotu vyše 8,6 miliárd eur. Podľa predbežného návrhu harmonogramu spojenia by mal Avast 9. septembra zastaviť obchodovanie so svojimi akciami – tie by mali byť 12. septembra stiahnuté z burzy. NortonLifeLock potom podľa návrhu počíta s vydaním nových akcií a následným vysporiadaním celého spojenia.
  2. Mladí Slováci odchádzajú z domu ako tretí najstarší v EÚ. Mladí Slováci odchádzajú z domu v priemere tesne pred dovŕšením 31 rokov. Tento trend napriek pandémii koronavírusu či rastúcim cenám nehnuteľností ostáva rovnaký už niekoľko rokov. Starší domov opúšťajú iba Portugalci a Chorváti.
  3. Inflácia v eurozóne dosiahla v auguste 9,1 percenta. V Poľsku prekročila 16 percent. Za vysokou infláciou stojí najmä pokračujúci prudký rast cien energií. Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií, zrýchlila v eurozóne v medziročnom porovnaní na 5,5 percenta z júlových 5,1 percenta.
  4. Európska centrálna banka zrejme agresívne sprísni menovú politiku. Peňažné trhy na 70 % počítajú s tým, že ECB na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa bude konať na budúci týždeň, zvýši sadzby o 75 bázických bodov.
  5. Binance a Mastercard zavádzajú platobnú kartu „crypto-to-fiat“. Binance uvádza na trh kryptomenovú platobnú kartu, ktorá umožňuje používateľom prevádzať ich financie na „fiat“ peniaze pre transakcie na termináloch Mastercard po celom svete. Predplatená karta, ktorá je v súčasnej dobe k dispozícii vo verzii beta, bude najskôr predstavená v Argentíne a až potom bude uvedená na ďalšie trhy.
  6. Spojenie Microsoftu a Activision sa nepáči Britom. Britský protimonopolný úrad sa obáva, že plán americkej softvérovej spoločnosti Microsoft na prevzatie výrobcu počítačových hier Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov by mohol narušiť hospodársku súťaž v oblasti herných konzol. Obchod je preto podľa Úradu potrebné podrobiť hĺbkovému vyšetrovaniu.
  7. Ryanair v auguste zvýšil počet cestujúcich o 52 %. Medziročne sa počet cestujúcich zvýšil o 52 percent na 16,9 milióna. Prekonal tak rekord z augusta 2019, teda z doby pred pandémiou, kedy Ryanair prepravil 14,9 milióna cestujúcich. Obsadenosť lietadiel sa z minuloročných 82 percent zvýšila na 96.
  8. Rusko chce spomaliť prudký rast kurzu rubľa. Zvažuje, že v tomto roku nakúpi čínske jüany a meny ďalších krajín považovaných za spriatelené celkom za 70 miliárd dolárov, aby spomalilo prudký rast kurzu rubľa. Potom chce prejsť k dlhodobejšej stratégii predaja nakúpenej čínskej meny kvôli financovaniu investícií.
  9. Elektrina pre nemecký trh za tri dni zlacnila o viac ako polovicu. Veľkoobchodná cena elektriny pre nemecký trh s dodaním v budúcom roku, ktorá je pre Európu kľúčová, za tri dni klesla o viac ako polovicu. Pri štvrtkovom obchodovaní zostúpila až na 486 eur za megawatthodinu (MWh), zatiaľ čo v pondelok prvýkrát prekonala 1000 eur za MWh.
  10. Predsedníčka Európskej komisie chce zastropovať cenu ruského plynu. Ursula von der Leyenová vyzvala k úsporám energií. Európska únia by podľa nej mala zastropovať cenu plynu prepravovaného potrubím z Ruska, aby zmiernila dopady manipulácie trhu zo strany ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Vaše peniaze
majú na viac