FinTech Review – Dražba bundy z Mesiaca a rekordné ceny elektriny

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Investičná horúčka. V spolupráci s Forbes a Airbank sme vytvorili investičný špeciál s návodom, ako úspešne a bezpečne investovať online. Stále viac ľudí totiž začína chápať, že investície sú jedinou cestou, ako z dlhodobého hľadiska ochrániť svoje úspory pred infláciou. Svoje peniaze si chcú „riadiť“ sami, lenže sa často spália, zbytočne príliš riskujú alebo to nakoniec úplne vzdajú kvôli nedostatočným znalostiam. Prečítajte si náš návod, ako investovať efektívnejšie.
  2. Prvá slovenská kryptomenová konferencia. V sobotu 30.7. prebehne v Bratislave prvá kryptomenovú konferenciu na Slovensku. Celkovo sa môžete tešiť na 7 prednášok, 2 panelové diskusie, súťaž a jeden rozhovor.
  3. Microsoft aj Google rastú aj napriek nervóznym trhom. Prvý na rade pri ohlasovaní kvartálnych výsledkov (za druhý štvrťrok) boli Microsoft a Alphabet, materská spoločnosť Googlu. Microsoft za marec až jún utŕžil celkom 51,9 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 12 percent. Čistý zisk stúpol o dve percentá na 16,7 miliardy dolárov. Obrat Alphabetu stúpol o 13 percent na necelých 70 miliárd dolárov. Jeho čistý zisk išiel dole z 18,5 na 16 miliárd dolárov.
  4. Cena elektriny na burze prelomila hranicu 200 eur/MWh. Ceny podľa pozorovateľov ťahá nahor zdražujúci zemný plyn. Na rast cien elektriny reagujú akcie energetických firiem. Akcie elektrárenskej spoločnosti ČEZ na pražskej burze pridávajú (v stredu) 2,45 percenta na 1130 Kč (46 €) za akciu.
  5. Pozemný personál Lufthansy štrajkuje. Už v utorok sa kvôli tomu rušili lety. Ponuka vedenia na zvýšenie miezd je podľa odborovej organizácie nedostatočná. Tá minulý mesiac požiadala o zvýšenie miezd o 9,5 percenta, alebo aspoň o 350 eur (8600 Kč) pre približne 20 000 pracovníkov Lufthansy. Zdôvodnil to infláciou a ich prepracovaním kvôli nedostatku personálu na letiskách.
  6. Záujem o kryptofondy výrazne ožíva. V uplynulom pracovnom týždni putovalo do kryptofondov Grayscale, CoinShares, 21Shares, ProShares, Purpose, 3iQ a CI Investments spolu 29,6 miliónov dolárov, pričom najväčší záujem bol o fondy spojené s bitcoinom (+18 mil. USD) a ethereom (+8,1 mil. USD).
  7. Tesla predala 75% svojich bitcoinov so ziskom. Tesla uviedla, že predajom bitcoinov realizovala zisk 64 miliónov dolárov. Podľa portálu BitcoinTreasuries má Tesla aktuálne v držbe stále 10 800 BTC.
  8. Fed zvýšil úrokové sadzby o 75 bázických bodov na rozmedzie 2,25 až 2,50 percenta. Dôvodom je snaha schladiť najintenzívnejšiu infláciu v Štátoch od 80. rokov. Zvýšenie sadzieb je v súlade s očakávaniami analytikov, trhy preto na ohlásenie zvýšenej sadzby reagovali pozitívne. Základná úroková sadzba je teraz na úrovni, o ktorej väčšina predstaviteľov Fedu cíti, že má neutrálny ekonomický dopad, čo v skutočnosti znamená koniec snáh z éry pandémie podporiť míňanie domácností a podnikov lacnými peniazmi.
  9. Vydražila sa bunda z Mesiaca. Buzz Aldrin sa preslávil ako druhý človek chodiaci po mesačnom povrchu. Bunda, v ktorej po boku Neila Armstronga a Michaela Collinsa letel na Mesiac, sa vydražila za 2,7 milióna dolárov.  Je jediným kúskom odevu noseným pri misii Apollo 11, ktorý môže prejsť do osobného vlastníctva.
  10. Hypotéky zdražujú, úroky na vkladoch sa držia pri nule. V súčasnosti sa úrokové sadzby na termínovaných vkladoch na dva roky pohybujú v rozmedzí od 1,35 až po 0,01 percenta. Sadzby nových hypoték sa pritom držia nad 1,5 %.

Vaše peniaze
majú na viac