FinTech review – Neočakávaný vývoj inflácie a sebestačnosť Slovenska v zásobovaní elektrinou

Prinášame vám zhrnutie najdôležitejších správ a udalostí tohto týždňa zo sveta FinTechu a ekonomiky.

 

Správa týždňa:

Akciové trhy v USA zažili v utorok najhorší deň od júna 2020. Stiahli so sebou aj ďalšie trhy, hlavne ázijské.

Čo sa stalo:

V utorok index S&P 500 klesol približne o 4,3 %. Dôvodom poklesu bol augustový vývoj inflácie v Spojených štátoch, u ktorej sa z júlových 8,5 % očakával pokles na 8,1 %. Namiesto toho sme sa však dostali na 8,3 %.

Čo to znamená:

Prečo viedol pokles inflácie k prepadu trhov? Povedzme si to jednoducho a zastavme sa pri týchto dvoch veciach – rýchlosti poklesu inflácie a vývoji čistej inflácie. Jerome Powell, predseda amerického Fedu zdôraznil, že v súčasnej chvíli je nadôležitejšou úlohou Fedu rýchle zníženie inflácie. Powell sa chce vyhnúť pretrvávajúcemu obdobiu vysokej inflácie, ktoré by sa mohlo premietnúť do inflačných očakávaní podnikov a spotrebiteľov. Medziročná inflácia na úrovni 8,3 % je teda stále vysoko nad 2 % inflačným cieľom. Inflácia určená indexom spotrebiteľských cien (skratka CPI) pritom nie je jediná, podľa ktorej sa Fed rozhoduje. Dôležitým ukazeteľom pre Fed je taktiež čistá inflácia – anglicky Core inflation. Jej hodnota sa v Spojených štátoch určí tak, že základná hodnota inflácie sa očistí o vplyv cien potravín a energií, ktoré sú z krátkodobého hľadiska veľmi kolísavé. Čistá inflácia v auguste v Spojených štátoch vzrástla z 5,9 na 6,3 %.

Tieto dáta výrazne menia očakávanie trhov ohľadom septembrového navyšovania úrokových sadzieb. Vyššie úrokové sadzby následne spomaľujú rozvoj ekonomiky a môžu mať negatívny efekt na očakávané budúce zisky firiem. Aj na základe budúcich ziskov sa totiž stanovuje ich súčasná hodnota. Zatiaľ čo minulý mesiac sa od Fedu očakávalo navýšenie základnej úrokovej miery o 50 bázických bodov, v súčasnoti úž táto možnosť nie je v hre. Trh očakáva rast sadzieb o 75 bázických bodov a nevylučuje sa ani navýšenie o 100 bazických bodov.

Ďalšie správy:

Merge Etherea bol úspešný. Ethereum z konsenzového modelu Proof-of-Work prešlo na energeticky menej náročný model Proof-of-Stake. Overovanie transakcií už nebudú zabezpečovať ťažiari, tak ako je to napr. v prípade Bitcoinu, ale validátori, ktorí za správnosť overovania ručia svojimi ethermi, ktoré do protokolu uzamknú. Veľkým rozdielom medzi Proof-of-Work a Proof-of-stake je spôsob výberu toho, kto bude mať právo na vytvorenie ďalšie bloku a na spracovanie v ňom obsiahnutých transakcií. Ťažiari pri Proof-of-Work riešia matematické operácie, pre ktoré potrebujú výkonné ťažiace zariadenia s veľkou spotrebou energie. Pri Proof-of-Stake musí validátor do protokolu uzamknúť aspoň 32 ETH. Veľmi zjednodušene, čím viac etherov validátor uzamkne, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude zvolený pre overenie ďalšieho bloku. Energetická spotreba siete má vďaka tomu klesnúť až o 99,9 %.

Môže štvordňový pracovný týždeň fungovať vo Fintechu? Britská challenger banka Atom bank je medzi firmami, ktoré si zavedenie skrátenej pracovnej doby pre svojich zamestnancov pochvaľujú.

Spôsobí FinTech budúcu krízu? Americký bankový regulátor varuje pred rizikom krízy v dôsledku šírenia FinTechu. Finančné technológie a veľké technologické firmy majú veľký vplyv a vraj si zaslúžia oveľa viac našej pozornosti.

Ako sme na tom s infláciou na Slovensku? V auguste dosiahla 14 %, je na najvyššej úrovni za 22 rokov. Najvýznamnejšími výdavkovými položkami slovenských domácností boli potraviny a náklady na bývanie vrátane energií.

Slovensko bude sebestačné v zásobovaní elektrinou. Slovenské elektrárne v pondelok popoludní ukončili zavážanie paliva do reaktora 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Na plný výkon by sa mal reaktor dostať predbežne v januári budúceho roka. Nový jadrový blok bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, pričom pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane sebestačné v zásobovaní elektrinou.

 

Vaše peniaze
majú na viac