FinTech Review – Čínska ekonomika slabne a Tesla rozdelila svoje akcie 3:1

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Investori automobilky Tesla získali k jednej akcii ďalšie dve. Akcionári hlasovali za schválenie rozdelenia akcií Tesla 3:1 na výročnej schôdzi spoločnosti 4. augusta. Od tohto štvrtka sa začali obchodovať na rozdelenej báze. Teoreticky rozdelenie akcií znamená, že si ich bude môcť dovoliť viac drobných investorov. Z 900 dolárov za akciu sa teraz cena znížila na približne 300 dolárov. Pre Teslu ide o druhé delenie akcií za menej ako dva roky. Spoločnosť v roku 2020 rozdelila svoje akcie v pomere 5:1.
  2. Bosch vytvorí v Prešovskom kraji 4 000 pracovných miest. Firma Bosch vytvorí v Záborskom v okrese Prešov štyritisíc pracovných miest. Chce tam vyrábať elektromotory do bicyklov. Hodnota investície má presahovať 200 miliónov eur. Bosch by mal v septembri požiadať o štátnu investičnú pomoc a vláda túto pomoc predbežne vo výške 37 miliónov eur ešte musí schváliť.
  3. Slovenské VIAMO bude prevzaté poľským platobným fintechom BLIK. Slovenská spoločnosť VIAMO, špecializujúca sa na P2P platby a platobné služby pre e-commerce, bude prevzatá poľským platobným fintechom BLIK. Ten si kúpil 100 % jej akcií. Trh mobilných platieb na Slovensku sa v posledných rokoch veľmi dynamicky rozvíja a spolu s ním rastie aj VIAMO, ktoré svojim používateľom poskytuje pohodlný a rýchly spôsob posielania peňazí medzi osobami a taktiež online platieb
  4. Starlink zlacňuje svoj satelitný internet. Ten ponúka rýchle pripojenie (120 až 200 Mbps) aj v odľahlých oblastiach. Zatiaľ čo predtým si Slováci mohli Muskov internet dopriať za 99 eur mesačne, po razantnom zlacnení vychádza jeho predplatné na 60 eur. Zľava pritom nie je podmienená akýmkoľvek znižovaním rýchlosti či zavedením dátových limitov. Naďalej je však nutné počítať so vstupným poplatkom za hardvér. Z pôvodných 700 eur je teraz k dostaniu za 350 eur.
  5. Aston Martin Seana Conneryho sa vydražil za 2,4 miliónov. DB5 riadil Connery na filmovom plátne aj v skutočnosti. Výťažok z aukcie pôjde na hercov nadačný fond. Napriek tomu, že v knižnej predlohe James Bond pôvodne jazdil s modelom Blower od automobilky Bentley, vďaka filmom si Agenta 007 celý svet spája so značkou Aston Martin.
  6. Cena termínového kontraktu na elektrinu v Lipsku prekročila 700 eur za megawatthodinu. V prepočte je to približne 17 tisíc korún za megawatthodinu. Súčasná cena je zhruba štrnásťnásobkom sezónneho priemeru za posledných päť rokov, vysoko nadpriemerné sú aj platby za plyn. Postupne sa objavujú informácie o zastavení výrob. Naposledy sa uzavreli hlinikárne na Slovensku a výroba hnojív v Poľsku. Je možné očakávať, že v priebehu jesene sa podobných správ bude objavovať viac.
  7. Poľsko a Slovensko spojil plynovod. Zabezpečí diverzifikáciu v dodávkach plynu. Obaja premiéri zdôraznili bezpečnostný rozmer nového plynovodu. Ten umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu.
  8. Čína podporí slabnúcu ekonomiku ďalšími miliardami. Čínska vláda uvoľní na podporu a stabilizáciu slabnúcej ekonomiky ďalších viac ako 300 miliárd jüanov (43,6 mld. eur). Majú pomôcť aj s výstavbou infraštruktúry. Ohlásená bola aj finančná pomoc pre štátnych výrobcov elektriny, pretože v niektorých častiach Číny dochádzalo v nedávnych dňoch kvôli pretrvávajúcej horúčave k jej výpadkom. Na podporu dodávok energie majú byť použité špeciálne dlhopisy v celkovej výške 200 miliárd jüanov. Čínska ekonomika, ktorá je druhá najväčšia na svete, v druhom štvrťroku klesla oproti trom predchádzajúcim mesiacom o 2,6 percenta, čo je viac, než sa čakalo.
  9. Rusko ponúka ázijským krajinám ropu so zľavou 30 percent. Rusko oslovilo niekoľko ázijských krajín s ponukou dlhodobých kontraktov na nákup ropy s 30-percentnou zľavou. Ponuka Ruska môže odrážať snahu zaistiť si náhradných odberateľov pre ropu, ktorú v súčasnosti predáva do Európy. Šieste kolo sankcií, ktoré Európska únia zaviedla voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, zahŕňa zákaz ruskej ropy.
  10. Eurozóna je už v miernej recesii, dôvodom je energetická kríza. Ekonomika eurozóny v 3. kvartáli klesne o 0,1 % a v poslednom štvrťroku o 0,2 %, prognózujú analytici švajčiarskej bankovej skupiny UBS. Predpokladom tohto záveru je, že ceny zemného plynu síce budú pokračovať v raste, ale nepríde k jeho veľkému nedostatku. Ak by sa stal prídelový systém nevyhnutnosťou, „ekonomické škody by zrejme boli ešte oveľa horšie“.

Vaše peniaze
majú na viac