FinTech Review – Čína pokračuje v testovaní digitálnej meny a najväčší európsky FinTech je v problémoch

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Čína pokračuje v testovaní digitálnej meny centrálnej banky. V niekoľkých čínskych mestách môžu cestujúci vo verejnej doprave zaplatiť novým spôsobom – digitálnym yuanom (e-CNY). Čínska vláda tak pokračuje v testovaní tohto platobného prostriedku.
  2. Jeden z najväčších európskych FinTechov Klarna v problémoch. Klarna, švédsky Kúp teraz, zaplať neskôr (BNPL) FinTech, strojnásobila stratu. Potom čo v júli klesla hodnota akcií o 85 %, tak ide o ďalšiu ranu. Firma to pripisuje pomaly sa rozbiehajúcej expenzii v Spojenom kráľovstve a USA. Nedávno spoločnosť prepustila 10 % zamestnancov.
  3. Grécko plánuje predčasne splatiť časť z pôžičky od eurozóny. Grécko tento rok predčasne splatí 2,7 miliardy eur zo záchranného balíka, ktorý mu poskytli krajiny eurozóny počas jeho desaťročnej dlhovej krízy. Grécko, najzadlženejšia krajina euroregiónu, vystúpilo v roku 2018 z tretieho záchranného programu a odvtedy sa na pokrytie svojich úverových potrieb spoliehalo výlučne na trhy s dlhopismi. Výnos z desaťročného dlhopisu Grécka dosiahol vo štvrtok 4,17 %.
  4. Po rokoch spustili tretí blok elektrárne v Mochovciach. Slovenské elektrárne začali v piatok krátko po polnoci so zavážaním jadrového paliva do reaktora 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Pripomenul, že Slovensko sa posúva z 52 % podielu na 65 % podiel jadrovej energie na výrobe elektriny. Nový jadrový blok má inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny. Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane vo výrobe elektriny sebestačné.
  5. V Salvádore už rok platia bitcoinom. 7. septembra 2021 sa stal Bitcoin oficiálnym platidlom pre obyvateľov Salvádora. Prezident Nayim Bukele dal zároveň nakúpiť tisíce bitcoinov. Najznámejšia kryptomena sa však odvtedy významne prepadla. Krajina na tom nie je ekonomicky príliš dobre a zdá sa tiež, že bežní Salvádorci prezidentovo nadšenie pre kryptomenu nezdieľajú.
  6. Facebook a Instagram umožní používateľom zdieľať nezameniteľné tokeny (NFT). Spoločnosť Meta prišla na blogu s oznámením, že si zákazníci môžu novo nahrať na svoj profil NFT. Novinka sa zatiaľ však týka iba zákazníkov z USA. Tí môžu svoje NFT jednoducho zdieľať so svojimi spojeniami. Ľudia tak môžu nahrať na profil digitálne zberateľské predmety vďaka prepojeniu s digitálnymi peňaženkami ako Coinbase Wallet alebo MetaMask.
  7. Blíži sa najväčší upgrade v histórii Etherea. Najvýznamnejšia kryptomenová udalosť tohto roku je konečne tu. Ethereum, dvojka medzi virtuálnymi mincami a najpopulárnejšia platforma pre decentralizované aplikácie, po niekoľkých rokoch dlhých príprav zmení svoj mechanizmus konsenzu z Proof of Work na zelenší Proof of Stake.
  8. Česi zakladajú sociálnu sieť bez cenzúry vybudovanú na blockchaine. Česi spúšťajú novú sociálnu sieť, ktorá sa chce stať necenzurovanou alternatívou k Twitteru alebo Facebooku. Služba Authenticity.io je vybudovaná na decentralizovanej technológii blockchainu, ktorú využívajú napríklad kryptomeny. Mazať príspevky či blokovať používateľov tak zrejme nebude možné.
  9. ECB zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 1,25 %. Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok na zasadnutí Rady guvernérov zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o rekordných 0,75 bodu na 1,25 percenta. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky ďalej zvyšovať. Očakáva totiž, že priemerná ročná inflácia v eurozóne dosiahne 8,1 %.
  10. Nemecko nechá dve jadrové elektrárne v rezerve. Nemecko chce ponechať dve z troch existujúcich jadrových elektrární do polovice apríla 2023 v rezerve, tretie podľa plánov ku koncu tohto roka odstaví. Podľa nemeckého ministra hospodárstva môžu počas zimy vzhľadom na neisté dodávky z Ruska prispieť k energetickej bezpečnosti.

Vaše peniaze
majú na viac