FinTech Review – České drony chcú aj európske armády a Vatikán mení investičnú politiku

  1. České bezpilotné drony Primoco zvýšili tržby o 800 percent. Chcú ich aj európske armády. Firme sa podarilo počas uplynulých šiestich mesiacov dodať sedem bezpilotných lietadiel a navýšiť svoje tržby o 800 percent na 102,8 milióna korún (4,2 mil. eur). Až doteraz mierili stroje firmy predovšetkým za zákazníkmi v Ázii a na Blízkom východe. Sedem strojov dodaných v tomto roku však zamierilo k európskym zákazníkom. Spoločnosť, ktorá má svoje výrobné priestory v pražskom Radotíne a testovanie vykonáva na vlastnom letisku v Krašoviciach pri Písku, by chcela v tomto roku uzavrieť objednávky na ďalších štyridsať strojov One 150 v celkovej hodnote 500 miliónov korún (20,3 mil. eur).
  2. Vatikán mení investiční politiku. Má zabezpečiť, aby investície tohto mestského štátu boli etické, ekologické, nízkorizikové a vyhýbali sa zbrojnému priemyslu či zdravotníckym odvetviam, ktoré sa zaoberajú potratmi či embryonálnymi kmeňovými bunkami. Vatikánske kongregácie majú uzavrieť svoje investičné účty v zahraničných bankách a peniaze previesť iba do tej vatikánskej. Hodnota investícií sa odhaduje takmer na dve miliardy eur.
  3. Nezamestnanosť na Slovensku klesla v júni na 6,28 percenta. Medziročne sa znížila o 1,48 percentuálneho bodu. Miera evidovanej nezamestnanosti bola pod úrovňou 20 % opäť vo všetkých okresoch Slovenska.
  4. Dôchodky od januára rekordne vzrastú, dôvodom je vysoká inflácia. Zvýšia sa o 11,8 percent. Ide o percento medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka, ktoré zverejnil Štatistický úrad. Priemerná starobná penzia, ktorá aktuálne dosahuje 515 eur, tak od budúceho roka stúpne o viac ako 60 eur.
  5. Musíme znížiť spotrebu plynu o 15 percent. Brusel v stredu odhadol, že plné odpojenie ruského plynu by mohlo znížiť hrubý domáci produkt EÚ o 0,9 až 1,5 percenta. Krajiny Európskej únie by mali kvôli očakávanému výpadku dodávok ruského plynu obmedziť počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny spotrebu plynu o 15 percent. Navrhla to Európska komisia v rámci sady opatrení, ktoré majú členským krajinám okrem iného prostredníctvom vzájomnej solidarity zabezpečiť dostatok plynu pre domácnosti a kľúčové prevádzky.
  6. Putin zakázal platby kryptomenami v Rusku. Podľa nového zákona už nie sú digitálne aktíva prijímané ako „peňažné náhradky“, a preto ich nemožno akceptovať ako platby za tovar a služby. Zakázané sú aj iné peňažné formy, čím sa potvrdzuje pozícia rubľa ako jedinej oficiálne prijímanej meny v Ruskej federácii. Finančné aktíva teraz môže priamo nadobúdať ruský štát bez účasti alebo súhlasu burzy. Cenné papiere, ktoré kryjú digitálne aktíva môžu byť tiež legálne stiahnuté z obchodovania bez predchádzajúceho upozornenia držiteľov aktív.
  7. Medzinárodný menový fond varoval pred recesiou v prípade, že Rusko zavedie embargo na dodávky plynu. MMF predpovedal, že pokiaľ jednotlivé štáty nebudú zdieľať skvapalnený zemný plyn (LNG) a ceny nebudú umelo držané dole, tak akákoľvek snaha Moskvy ohľadom zastavenia dodávok plynu do Európy vyvolá v budúcom roku v Českej republike, Maďarsku, na Slovensku a v Taliansku hospodársky pokles o viac ako päť percent. Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom pritom už nemeckým firmám Uniper a RWE oznámila, že z dôvodu zásahu vyššej moci nebude schopná plniť svoje záväzky.
  8. Inflácia v Británii v júni vystúpila na 9,4 percenta, maximum za 40 rokov. Najnovší nárast znamená, že Británia mala v júni najvyššiu mieru inflácie zo skupiny siedmich vyspelých ekonomík G7. Britská centrálna banka od decembra zdvihla základnú úrokovú sadzbu päťkrát. Očakáva sa, že ju na augustovom zasadnutí opäť zvýši. Vzhľadom na ďalšie zvýšenie účtov za energie, ktoré by malo nadobudnúť účinnosť od októbra, je vrchol inflácie ešte ďaleko. Neočakáva sa, že by sa inflácia vrátila k dvojpercentnému cieľu skôr ako v polovici roku 2024.
  9. EÚ sa dohodla na ďalších sankciách proti Rusku. Európsky blok zakáže dovoz ruského zlata a ďalej obmedzí vývoz produktov, ktoré môžu byť využiteľné na vojenské účely. Na sankčný zoznam tiež pribudne na päť desiatok ruských občanov a niekoľko firiem. Medzi novo potrestanými figurujú politici, oligarchovia a ich príbuzní či predstavitelia armády.
  10. Maďari protestujú proti daňovým zmenám. Stovky demonštrantov prerušili v pondelok ráno dopravu na budapeštianskom Markétinom moste. Protesty proti daňovým zmenám vlády premiéra Viktora Orbána (FIDESZ) pokračujú už niekoľko dní. Úprava daňového zákona sa týka paušálnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov. Vláda chce obmedziť možnosť paušálnych platieb. Od prvého septembra môžu paušálnu daň využívať iba živnostníci, ktorí poskytujú služby osobám, nie firmám. Pokiaľ živnosť nie je pre podnikateľa hlavnou zárobkovou činnosťou, bude platiť namiesto súčasných 25 000 forintov (asi 62 eur) mesačne dvojnásobok (asi 124 eur).

Vaše peniaze
majú na viac