FinTech Review – CBDC hackathon a dátový Oscar pre Prahu

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Barclays bude hostiť CBDC hackathon. Cieľom akcie je preskúmať potenciál CBDC pre budúcnosť platieb a podporiť zapojenie tohto odvetvia do nových trendov. Hackathon sa bude skladať z radu programovacích výziev, ktoré budú simulovať používanie digitálnej meny centrálnej banky (CDBC) a štandardných FIAT mien.
  2. Na Slovensku pracuje 2,5 milióna ľudí, vyše 300-tisíc sú dôchodcovia. Z 5 449 270 žijúcich na Slovensku sú 2 172 228 pracujúcich, ďalších 309 310 osôb sú pracujúci dôchodcovia. Vyplýva to z rozšírených dát z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré Štatistický úrad (ŠÚ) SR zverejnil na portáli scitanie.sk.
  3. Nemecko investuje do fotovoltaiky plávajúcej na mori. Plávajúce fotovoltaické ostrovčeky holandsko-nórskeho startupu SolarDuck sa do siete pripoja na budúce tzv. offshore (mimo pobrežia) veterné turbíny v Severnom mori. Budú používať aj ich ukotvenie a káble. Kapacita pilotného projektu má byť 0,5 MW a na vodnej hladine by mal byť už v 2023. Nemecko sa usiluje o zbavenie sa energetickej závislosti na Rusku.
  4. Praha získala dátového Oscara. Pražský inštitút plánovania a rozvoja dostal v San Diegu prestížnu cenu za prácu s geoinformačnými systémami. Má detailnejšie mapy ako Google a použiť ich môže každý.
  5. Sklady sa zapĺňajú robotmi. Český robotickí skladníci sú z dielne Technickej univerzity v Liberci (TUL) a technologického startupu IdeaStorage. Jeden z nich vraj vie zastúpiť minimálne troch živých skladníkov. A keď je potrebné doručiť box s tovarom na vyskladňovacie miesto, zvládne to priemerne dvadsaťkrát za hodinu. Môžu pracovať 24 hodín denne, unesú až 25 kilogramov nákladu, premiestňujú a triedia balíky v plastových boxoch.
  6. Hodnota MicroStrategy klesla o miliardu dolárov. Michael Saylor odovzdal úlohu výkonného riaditeľa v MicroStrategy (MSTR) svojmu zástupcovi a stal sa výkonným predsedom, pričom sa chce zamerať výhradne na nákup bitcoinov. Spoločnosť drží približne 130 000 BTC, ktorých hodnota oproti ich obstarávacej cene klesla o približne miliardu dolárov (z 4 na 3 miliardy). Akcie spoločnosti tento rok klesli asi o 50 %.
  7. Česká sporiteľňa umožní nákupy akcií z mobilu. Stane sa tak ešte tento rok na jeseň. Nákup akcií bude prebiehať prostredníctvom aplikácie George. Banka pritom siahne po riešení, ktoré už v praxi funguje – rakúska Sparkasse, ktorá je taktiež vlastnená skupinou Erste, totiž svojim klientom nákupy akcií priamo z mobilnej aplikácie George ponúkla vlani.
  8. Zásoby ropy a benzínu rastú, ceny klesajú. Ceny ropy klesli tento týždeň o viac než 9 %, pričom cena Brentu skĺzla k hranici 93 USD a cena americkej WTI k hranici 88 USD za barel. Pod pokles sa podpísali informácie z USA o nečakanom a výraznom raste zásob ropy a benzínu. Dôvodom bol pokles exportu ropy a zníženie produkcie rafinérií.
  9. Akcionári Tesly schválili štiepenie akcií v pomere tri k jednej. Cieľom zvýšiť záujem retailových investorov. Cena jednej akcie podniku klesne na tretinu, čo je približne 300 dolárov. Štiepenie akcií nemení trhovú hodnotu podniku. Zníži sa iba cena jednej akcie, čo môže zvýšiť atraktivitu pre drobných investorov. Tento krok v tomto roku podnikli aj Alphabet či Amazon.
  10. Čína pre Pelosiovej návštevu Taiwanu ukončí spoluprácu s USA vo viacerých oblastiach. Čína pozastaví vzájomné rokovania o klíme, dialóg medzi vojenskými predstaviteľmi USA a Číny, cezhraničnú spoluprácu týkajúcu sa kriminality, rokovania o námornej bezpečnosti a vzťahy v oblasti imigračnej a protidrogovej politiky.

Vaše peniaze
majú na viac