Fintech Review – Whoo app ti ukáže ľudí v okolí a COOP je plne automatizovaný

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Slovenská aplikácia Whoo app ukáže ľudí v okolí a ich profily na sociálnych sieťach. Nový rozmer networkingu je tu. Na Slovensku sa teší obľube aplikácia prepájajúcej užívateľov, využíva ju už 120 000 ľudí. Slúži na vyhľadávanie užívateľov v bezprostrednom okolí – aplikácia zobrazí ich účty na sociálnych sieťach. Z hľadiska využitia sa jedná o variabilný nástroj pre nadväzovanie kontaktov, ktorý má slúžiť na randenie, networking, ale aj poznávanie nových priateľov. Aplikácia nezverejňuje žiadne súkromné údaje, ale iba odkazy na profily na sociálnych sieťach.
  2. COOP otvoril prvú automatizovanú predajňu potravín. Pre rožky alebo maslo o tretej ráno? S novou predajňou COOP žiadny problém. Sieť potravín v Strakoniciach (ČR) predstavila unikátny koncept automatizovanej predajne, kde nakúpite kedykoľvek počas dňa. V bežnej otváracej dobe sa obchod nijako nelíši od ostatných, všetko sa zmení potom, čo zamestnanci odídu domov. Po piatej hodine predajňa prechádza na automatický režim, ktorý v prostredí českého maloobchodu doposiaľ chýbal. Vstupné dvere sa otvoria iba po naskenovaní QR kódu v mobilnom telefóne čítačkou pred vstupom. Kód zákazník získa spárovaním aplikácie Contio s bankovou identitou, čo taktiež umožňuje vstup len nad 18 rokov.
  3. Nesquik nie! Nestlé sa po bojkote sťahuje z Ruska. Na Nestlé sa zvalila vlna kritiky kvôli tomu, že spoločnosť stále zotrvávala na ruskom trhu. Nátlak sa stupňoval predovšetkým na sociálnych sieťach, najprv zo strany Ukrajincov, potom sa pridali aj ďalšie národy – medzi nimi aj Česi. Ľudia na sieťach vyzývali k bojkotu produktov Nestlé. Medzi kritiky patril aj prezident Zelenskij alebo hnutie Anonymous. V kyberpriestoru kolovali grafiky obviňujúce Nestlé z podpory vojny alebo zoznamy produktov Nestlé, ktoré sú v danej krajine dostupné. Na slovenskom trhu ide napríklad o čokoládu Orion, Nesquik, KitKat, Študentskú pečať, Bonpari alebo Nescafé. Firma v reakcii na to výrazne obmedzila svoje obchodné aktivity v Rusku.
  4. Stále pôsobíte v Rusku? Zničíme vás, odkazujú Anonymous korporáciám. Hackerské hnutie Anonymous tento týždeň zverejnilo zoznam cieľov, ktoré sa chystá napadnúť. Ide o spoločnosti stále pôsobiace v Rusku napriek vojne na Ukrajine. K výstražnej výzve na Twitteri Anonymous pripojili aj grafiku s logami týchto firiem. Ide napríklad o Lenovo, Asus, T-Mobile, Emirates alebo Raiffeisenbank.
  5. Mesiac od invázie otvorila moskovská burza s výrazným rastom. Napriek očakávaniam analytikov otvorila moskovská burza mesiac od začiatku vojny na Ukrajine značným rastom. Akciový index vo štvrtok posilnil o 10%, analytici pritom očakávali naopak výrazný pokles. Moskovská burza však teraz nie je plnohodnotnou burzou, pretože sa na nej reálne neobchoduje. Kvôli obmedzeniam Ruskej centrálnej banky tu chýbajú zahraniční investori, ktorí majú zákaz predaja akcií, a neprístupné sú taktiež špekulácie na pokles akcií (short selling).
  6. Rusko bude predávať plyn len za ruble. Rusko vyhlásilo, že za plyn pre Európu už nebude prijímať eurá ani doláre. Ako oznámil Vladimír Putin, hlavným platidlom za dodávky plynu sa stanú ruble. Týka sa to krajín, ktoré Rusko považuje za nepriateľské a ktoré zavádzajú ekonomické sankcie. Plány dodávok plynu sa však zatiaľ nemenia.
  7. Výstavba od Zahy Hadid na Masaryčke dosiahla plnú výšku. Modernizácia Masarykovho nádražia v Prahe úspešne pokračuje. Hotová by mala byť v druhej polovici budúceho roka. Budova od vyhláseného architektonického ateliéru, ktorú zainvestovala Penta, dosiahla tento týždeň najvyšší bod – hrubá stavba bola dokončená. Objekt bude slúžiť ako priestor pre kancelárie, obchody a služby. Nebude chýbať ani zeleň na terasách, na strešných záhradách aj na fasáde. Projekt má revitalizovať nehostinnú oblasť v centre Prahy.
  8. Zomrela legendárna Madeleine Albrightová. Vo veku 84 zomrela vo Washingtone bývalá ministerka zahraničných vecí Spojených štátov s českými koreňmi. V roku 1997 na tomto poste zasadla ako vôbec prvá žena v histórii USA. Madeleine Albrightová zohrala významnú úlohu napríklad pri rozšírení NATO o bývalé krajiny východného bloku – Česko, Poľsko a Maďarsko. V rokoch 2003 až 2005 potom pôsobila vo vedení Newyorskej burzy.
  9. Mapotic vytvoril mapu pre utečencov, sú v nej škôlky aj lekári. Český start-up Mapotic chce pomoci ukrajinským uprchlíkům s orientací v Česku. Pro tento účel vytvořil mapu se školami přijímajícími ukrajinské děti, úřady, lékaři, překladateli, poradnami nebo psychologickou pomocí. Česká verze by se měla rozšířit i na další území po Evropě. Mapa funguje interaktivně, takže uživatelé mohou lokace sami přidávat a v komentářích sdílet své zkušenosti.
  10. Podľa kongresmana môže ťažba Bitcoinu prispieť k energetickej sebestačnosti USA. Odvážne tvrdenie na Twitteri zverejnil americký kongresman Pete Sessions z Texasu. Podľa neho by mohli byť Spojené štáty viac energeticky sebestačné práve vďaka ťažbe Bitcoinu. Odkazuje sa na prieskumy, z ktorých vyplýva, že ťažiari kryptomien sú vhodnými obchodnými partnermi producentov čistej energie (napr. veterných elektrární, ktorým sa darí práve v Texase). Ťažiari totiž dokážu využiť zelenú energiu, ktorá by inak nebola okamžite spotrebovaná. Tým pádom skracujú distribučný reťazec a prispievajú k rozširovaniu zelených elektrární.

Vaše peniaze
majú na viac