FinTech Review – Nezamestnanosť klesá a NBS predpovedá vyššiu infláciu

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Ekonomika Srí Lanky skolabovala. Zadlžená ekonomika Srí Lanky sa po mesiacoch nedostatku potravín, pohonných hmôt a elektriny zrútila, vyhlásil dnes v parlamente srílanský premiér Ranil Vikremesinghe, ktorý pôsobí zároveň ako minister financií. Srí Lanka v súčasnosti nie je schopná nakupovať pohonné hmoty, a to ani v hotovosti, kvôli veľkým dlhom národnej ropnej spoločnosti. Ostrovná krajina už oznámila, že pozastavuje splácanie zahraničného dlhu vo výške sedem miliárd dolárov, ktorý má byť splatený v tomto roku. Miera inflácie na Srí Lanke sa v máji medziročne zvýšila o 39,1 percenta. Zároveň ceny potravín v najväčšom meste Kolombu vzrástli o 57,4 percenta.

  2. Národná banka predpovedá vyššiu infláciu a pomalší ekonomický rast. V tomto a zrejme aj v budúcom roku zostane inflácia v dvojciferných číslach. Rast slovenskej ekonomiky bude v tomto a aj v budúcom roku v porovnaní s pôvodnými jarnými odhadmi pomalší. Na výrazný pokles inflácie si budeme musieť podľa Petra Kažimíra počkať zrejme až do roku 2024.

  3. Nezamestnanosť na Slovensku klesla najviac od začiatku pandémie. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v máji tohto roka klesla na 6,35 %. Dosiahla tak najnižšiu úroveň od začiatku pandémie. V porovnaní s aprílom klesla o 0,19 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne o 1,57 p. b. Najvyššiu nezamestnanosť spomedzi všetkých okresov, konkrétne 19,74 %, mala v máji Rimavská Sobota.

  4. Slovenská vláda modernizuje. Štát zavádza prvú fázu projektu na digitalizáciu svojich služieb Slovensko v mobile. Občania a podnikatelia by tak mali mať jednoduchší prístup k verejným službám v úplne novej podobe. Prvým krokom je prihlasovanie sa k elektronickým službám s overením identity cez Mobilné ID. Aplikácia umožní spojenie s viac ako štyristo portálmi a službami verejnej správy.

  5. Česká národná banka opäť zvyšuje úrokovú sadzbu. Banková rada Českej národnej banky zvýšila úrokové sadzby o 1,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba, od ktorej sa odvíja výška hypotekárnych sadzieb či komerčných úverov pre firmy a domácnosti, tak dosiahla siedmich percent. Naposledy také drahé peniaze boli na konci 90. rokov. dvadsiateho storočia.

  6. Alza získala najvyššiu atestáciu zabezpečenia platieb. Alza.cz je prvým z veľkých e-shopov pôsobiacich v ČR a na Slovensku, ktorý úspešne dosiahol súlad s medzinárodným bezpečnostným štandardom PCI DSS. Spoločnosť tak prevádzkuje systémy a procesy spracovávajúce elektronické platby podľa najprísnejších požiadaviek globálne definovaného štandardu pre zabezpečenie dát držiteľov platobných kariet.

  7. Fintech Lemonero získava investíciu od KB. Startup Lemonero, ktorý poskytuje rastové financovanie pre e-shopy, oznamuje niekoľko sto miliónovú investíciu (v korunách) od Komerční banky pomocou KB Smart Solutions. Tá Lemonera umožní expandovať na zahraničné trhy – predovšetkým do západnej aj východnej Európy – a rozvíjať nové produkty. Lemonero na českom a slovenskom trhu spolupracuje so stovkami e-shopov a tento rok cieli na prefinancovanie stoviek miliónov korún.

  8. Gazprom chce znižovať uhlíkovú stopu. Gazprom, jeden z najväčších ropných a plynárenských gigantov, chce využiť ťažbu bitcoinu na to, aby znížil svoju uhlíkovú stopu. Znížiť emisie chce tým, že nebude páliť nadbytočný plyn, ktorý vzniká pri ťažbe ropy, ale využije ho práve na ťažbu bitcoinov. V tejto veci už uzavrel partnerstvo so spoločnosťou BitRiver, najväčším dodávateľom služieb v oblasti ťažby kryptomien v Rusku.

  9. Bývalá šéfka finančnej správy dostala päťročnú podmienku a pokutu 50-tisíc eur. Exšéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová dostala za prijatie úplatku podmienečný dvojročný trest odňatia slobody s päťročnou skúšobnou dobou a peňažný trest 50 000 eur. Obvinili ju v lete 2021 v rámci akcie Mýtnik III z prijímania úplatku vo výške 50 000 eur. Ku skutku sa krátko po zadržaní priznala.
  10. EÚ vyčlenila 600 miliónov eur na zmiernenie potravinovej krízy vo svete. Podporí africké či tichomorské krajiny. Vyčlenené financie podporia africké, karibské a tichomorské krajiny prostredníctvom humanitárnej pomoci (150 miliónov eur). Rovnako aj programov udržateľnej produkcie a odolnosti potravinových systémov (350 miliónov eur) a makroekonomickej podpory (100 miliónov eur).

Vaše peniaze
majú na viac