FinTech Review – Patron Go odhalí predražené nákupy a Alibaba expanduje do Európy

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Musk kupuje Twitter za 44 miliard dolárov. Americký miliardár Elon Musk sa dohodol, že kúpi internetovú spoločnosť Twitter za 44 miliárd dolárov. Získa tak kontrolu nad vplyvnou sociálnou sieťou používanou miliónmi ľudí na celom svete. Po dokončení transakcie budú akcie Twitteru stiahnuté z burzy, na ktorú vstúpili v roku 2013.
  2. Rohlík vyrástol o polovicu a mieri do ďalšej krajiny. Česká spoločnosť Rohlik Group, zameraná na on-line predaj potravín, vykázala za minulý finančný rok (máj 2021 až apríl 2022) obrat zhruba 12 miliárd korún (490 miliónov eur), medziročný rast predstavoval 53 percent. Firma vybavila okolo desať miliónov objednávok, má približne milión aktívnych zákazníkov, oproti predchádzajúcemu účtovnému obdobiu ich pribudlo zhruba 250 tisíc. V nasledujúcich týždňoch vstúpi na taliansky a rumunský trh, ďalej sa tento rok plánuje rozrásť do Španielska.
  3. Dateio je najrýchlejšie rastúcou českou firmou. Princíp marketingu naviazaného na anonymizované dáta o nákupoch používateľa vyšvihol mladú firmu medzi najrýchlejšie rastúce spoločnosti v rokoch 2017 až 2020 podľa rebríčka Financial Times. Medzi tými českými sa umiestnila najvyššie, keď obsadila 170. priečku z tisícky európskych spoločností, ktoré pre rok 2022 denník dal dohromady. Firma okrem Česka funguje aj na Slovensku a v Rumunsku. V nasledujúcich týždňoch plánuje rozšírenie aj do Maďarska a Rakúska.
  4. Alibaba chystá expanziu v Európe. Čínska spoločnosť Alibaba Group sa chystá rozšíriť svoju súčasť Lazada aj do Európy, kde by sa chcela zamerať na lokálnych predajcov. Divízia Lazada sa teraz zameriava na elektronické obchodovanie v juhovýchodnej Ázii a pripravená expanzia je súčasťou snahy čínskej firmy o ďalší rast v zahraničí. Do akých krajín by mala expandovať zdroje zatiaľ nezverejnili. Alibaba už v Európe pôsobí prostredníctvom svojej globálnej platformy elektronického obchodu AliExpress s čínskym tovarom.
  5. Kamenný obchod Mety s virtuálnou realitou. Americká internetová spoločnosť Meta, ktorá je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či služby WhatsApp, otvorí budúci mesiac svoj prvý kamenný obchod. Zákazníci si v ňom budú môcť vyskúšať a kúpiť zariadenia pre virtuálnu realitu a ďalšie prístroje. K otvoreniu dôjde v Kalifornii 9. mája.
  6. Binance pomáha ukrajinským utečencom. Najväčšia kryptomenová burza Binance predstavila kryptokartu, ktorá umožní utečencom z Ukrajiny uskutočňovať kryptotransakcie a prijímať finančné prostriedky prostredníctvom Binance Visa Card. V tejto iniciatíve spolupracuje s niekoľkými subjektmi vrátane európskej platformy bankovníctva ako služby (banking-as-a-service) Contis a neziskových organizácií Rotary a Palianytsia.
  7. Stredoafrická republika legalizovala využitie kryptomien. Vnútrozemský štát v strednej Afrike so 4 miliónmi obyvateľov schválil zákon o regulácii krypta a legalizoval tým používanie kryptomien na finančných trhoch. Nový zákon by mal mať za cieľ vytvorenie priaznivého prostredia pre inkluzívny rast krypto sektora v regióne, umožniť obchodníkom a podnikom vykonávať krypto platby a tiež poskytnúť možnosť platiť dane prostredníctvom kryptomien.
  8. Nekrachni prichádza s finančnou aplikáciou pre deti. Projekt Nekrachni je jedným z piatich projektov, ktoré získali podporu v rámci Laboratória Nadácie Vodafone. Jeho cieľom je finančné vzdelanie detí a mládeže. Samotná aplikácia začína testom doterajších znalostí, následne sa užívateľovi zobrazia dostupné lekcie. Aplikácia bude pre všetkých študentov základných a stredných škôl zadarmo, rovnako ako pre učiteľov a vedenie školy. Aktuálne je hotový prototyp aplikácie, intenzívne sa vytvára prvých 12 výukových videí podľa školských osnov.
  9. Cena plynu pre európsky trh sa prudko zvýšila. Cena plynu pre európsky trh sa v stredu ráno zvýšila o viac ako 20 percent a prechodne sa dostala až na 125 eur (3064 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazujú to záznamy vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je pre európsky trh smerodatný. Trh tak reaguje na oznámenie, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyplnila svoju hrozbu a zastavila dodávky plynu do Poľska a do Bulharska.
  10. Prejde bankové účty a nájde finančné „vírusy“. Patron Go mieri za hranice. Český startup Patron Go uviedol pred rokom na trh antivírusový program, ktorý v rodinnom rozpočte nájde finančné vírusy, upozorní na ne a ponúkne lacnejšiu alebo kvalitnejšiu alternatívu. Počet registrovaných užívateľov prekonal hranicu 35 tisíc, pri analýze 2,5 milióna transakcií našiel program cez 70 tisíc predražených platieb. Prvé zahraničné kroky českej aplikácie smerujú na Slovensko, kde ho 40 miliónmi korún (1,63 mil. eur) podporí fond Zero Gravity Capital.

Vaše peniaze
majú na viac