Čo by ste mali vedieť, než začnete investovať do kryptomien

Napriek tomu, že sa kryptomeny stávajú bežnou súčasťou investičných portfólií, mnohí nakupujú krypto impulzívne a bez dostatočných znalostí. To môže viesť k panike počas poklesov trhu a zlým investičným rozhodnutiam. V tomto článku sa dozviete tie najdôležitejšie informácie, ktoré by ste mali pred prvou investíciou do kryptomien vedieť.

Rozumiete, ako funguje Bitcoin, Ethereum, blockchain, ťažba, proof-of stake a mnoho ďalších konceptov, o ktorých sa vo svete kryptomien hovorí? Na našom blogu sme vám vysvetlili ako vzniká nový bitcoin a predstavili možnosti využitia kryptomien. V článkoch sa napríklad dozviete, že bitcoinov nikdy nebude viac ako 21 miliónov, tie sú však takmer nekonečne deliteľné a zistíte, že kryptotrh nemá centrálneho regulátora trhu, ako je to v tradičnom finančnom svete.

Vplyv ponuky a dopytu na cenu

Za kryptomenami nestojí firma, ktorá by investorom vyplácala dividendy. Ich hodnota sa riadi iba ponukou a dopytom, čo môže s cenou výrazne zahýbať. Tá totiž môže v krajných prípadoch spadnúť až na nulu, a práve preto by ste do kryptomien nemali vkladať všetky svoje prostriedky. Navyše je vhodné zohľadniť aj ďalšie riziká, akými sú napríklad hackerské útoky a prípadná štátna regulácia.

Čo sú ETP?

Riziká môžete znížiť výberom dôveryhodnej platformy, ktorá sa postará o zabezpečenie vašich kryptomien. S Portu Crypto investujete do krypta cez ETP, čo sú burzovo obchodované produkty, pod ktoré patria ETF, ETN a ETC. Ich cena je pevne viazaná na hodnotu podkladových kryptomien, ktoré držia emitenti ETP na zabezpečených peňaženkách u popredných depozitárov v odbore. V rámci ETP môžete investovať do jednej alebo niekoľkých kryptomien naraz, ako je to v prípade kryptomenových košov. Investíciu si zložíte z našej ponuky kryptomien, následne už stačí urobiť prvý vklad a počas budúceho Obchodného dňa dôjde k zainvestovaniu vašich prostriedkov.

Vzdelávanie, ktoré vás bude baviť

Svoje znalosti môžete ďalej doplniť zhliadnutím náučných videí, počúvaním podcastov či čítaním kníh a článkov na tému kryptomeny. Fanúšikov čítania poteší kniha Bitcoin a iné kryptopeniaze budúcnosti od Dominika Stroukala. Na YouTube môžeme odporučiť Bitcoinový kanál od Kicoma, stručne a prehľadne ďalej informuje o kryptosvete na Instagrame projekt Holky v krypte. V prípade, že preferujete hovorené slovo, natočili sme pre vás sériu podcastov práve s Dominikom Stroukalom, Kicomom a Soňou Parke (Holky v krypte), v ktorých predstavujeme svet kryptomien, spôsoby ich využitia aj to, ako sa dá kryptomenami živiť.

 

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac