Aktívne vs. pasívne investovanie. V čom sa líšia?

Obvykle v živote platí, že sa oplatí byť skôr aktívny ako pasívny. Či už sa jedná o osobné vzťahy, prácu alebo napríklad školu. Platí to ale aj pri investovaní? Oplatí sa sledovať správy o trhu a nakupovať alebo predávať cenné papiere ako na bežiacom páse? Pre odpoveď našťastie nemusíme ísť veľmi ďaleko. Máme k dispozícii desiatky rokov dát z finančných trhov, ktoré nám dávajú vcelku dobrú predstavu, čo sa oplatí a čo sa naopak neoplatí.

Aktívne investovanie

Aktívna správa vyžaduje firmu alebo jednotlivcov, ktorí budú vyberať spoločnosti podľa nejakého kľúča. Tým kľúčom môžu byť silné fundamenty, veľký ziskový potenciál v budúcnosti alebo ich relatívne podhodnotenie. Predpokladom pre takýto spôsob investovania sú bohaté znalosti a neustále sledovanie trhov. Aktívny správca musí mať dôveru svojich klientov, že je pre nich schopný ich peniaze zhodnotiť viac, než by ich zhodnotilo pasívne investovanie. To neznamená, že sa mu musí podariť každý obchod, ale mal by mať pravdu častejšie, než sa mýliť. S aktívnou správou sú navyše spojené vyššie poplatky.

Pasívne investovanie

Pasívne investovanie je oproti aktívnemu veľmi jednoduché, nízkonákladové a dlhodobé, s nízkou frekvenciou nákupov a predajov. Investor si stanoví, ako často aj ako dlho bude peniaze investovať a zvolí si indexové fondy, ktoré kopírujú vývoj tých najväčších spoločností v krajine, kontinente alebo na svete.

Nikto sa nesnaží vybrať tie správne spoločnosti, kúzlo tohto spôsobu investovania spočíva v tom, že sa investuje do všetkých spoločností naraz a sleduje sa tak určitý index (napr. S&P 500).

Aktívnym správcom sa dlhodobo nedarí

Niektoré aktívne spravované fondy občas hlásia veľmi pekné výsledky, ktoré prekonávajú hlavné akciové indexy. Prekonať takýto index nie je nemožné, problematická je ale početnosť takýchto výsledkov. Správne tušíte, že aj keď aktívny fond prekoná index, pravdepodobnosť, že sa mu to podarí aj budúci rok a rok nasledujúci, je veľmi malá.

Dáta, ktoré popisujú nižší výkon aktívne spravovaných fondov pravidelne aktualizuje spoločnosť S&P Global vo svojej štúdii SPIVA Europe Scorecard.

Z aktívne spravovaných európskych fondov (denominovaných v eurách) sa počas posledných 10 rokov podarilo prekonať americký akciový index iba 5 % (!) z nich. Trochu lepšie výsledky mali aktívne fondy vo vzťahu k európskym akciám. Za posledných 10 rokov dokázalo prekonať európsky akciový index celých 17 % fondov.

Inými slovami: 95 %, resp. 83 % aktívne spravovaných fondov nedokázalo prekonať výsledok akciových indexov, teda pasívnej správy. Za svoju nevalnú prácu si navyše manažéri aktívnych fondov účtujú vysoké poplatky.

Z pohľadu akciových indexov v daných krajinách je výsledok aktívnych fondov veľmi jasný.

Aktívne vs. pasívne fondy

Ako spoznáte „výherný“ fond?

Logickým krokom každého investora by tak mal byť výber toho správneho, aktívne riadeného fondu. Pár ich predsa dokázalo aj v desaťročnom horizonte akciové indexy prekonať. Zvoliť ten správny fond by teoreticky malo byť možné na základe historických výsledkov, lenže stará poučka hovorí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov.

Podľa štúdie Persistence Scorecard od rovnakej spoločnosti je šanca, že sa investorom podarí vybrať ten správny fond na základe historickej výkonnosti, žalostne malá, a navyše každý rok klesá. Keď si podľa minulých výsledkov vyberiete fond, ktorý je v top 25 % podľa výkonnosti, za pár rokov už medzi štvrtinou najlepších zrejme nebude. Šanca, že vybraný fond v top 25 % naďalej zostane, je po 4 rokoch okolo 5 %.

Ani historická výkonnosť teda investorom nedokáže zaručiť, že vyberú ten správny fond, ktorý porazí hlavné americké alebo európske akciové indexy.

Je investovanie mŕtve?

Práve naopak. Fakt, že aktívni správcovia nie sú schopní kontinuálne vytvárať nadhodnotu, ešte neznamená, že investovanie je mŕtve. Úlohu toho správneho investičného nástroja v poslednej dobe veľmi rýchlo zaujímajú pasívne fondy. Tie sú oveľa lacnejšie a výkonnejšie ako aktívne spravované fondy. Pasívne investovanie pomocou takzvaných robo-advisory platforiem v posledných rokoch navyše sprístupňuje svet investícií širokej verejnosti, bez ohľadu na bohatstvo či odborné znalosti. Napríklad na Portu behom pár minút získate globálne diverzifikované a profesionálne zostavené investičné portfólio na mieru.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac