Ako správne vyplniť formulár W-8BEN

Pre možnosť investovať do amerických akcií na Portu je nutné, aby ste nahrali ručne podpísaný formulár W-8BEN. Tento formulár slúži na vyhlásenie daňovej rezidencie americkému vládnemu daňovému úradu (IRS), aby mohlo dôjsť k aplikácii správnej sadzby zrážkovej dane (napr. u dividend) a nedošlo k dvojitému zdaneniu príjmov z amerických cenných papierov.

V tomto článku si povieme, ako formulár správne vyplniť a nahrať, aby sa vám otvorila možnosť investovať do spoločností, ako sú Apple či Tesla.

Kde nájdem formulár v Portu? 

Formulár nájdete v sekcii Profil Formulár W-8BEN, kde si ho už predvyplnený môžete stiahnuť. K nahraniu podpísaného formulára budete automaticky vyzvaný, pokiaľ si do svojej stratégie pridáte americké akcie a formulár zatiaľ ešte nahraný nemáte.

V stiahnutom formulári skontrolujte, či sú vaše osobné údaje správne vyplnené. Ak by ste našli nezrovnalosť, napíšte nám – opravíme.

Formulár je potrebné vytlačiť a ručne podpísať. Následne nahrajte kvalitne naskenovaný dokument späť na tej istej stránke.

Dobre naskenovaný formulár urýchli schvaľovací proces

Použite prosím ideálne skener alebo skenovaciu aplikáciu v telefóne. Je však veľmi dôležité, aby na snímke nebolo vidieť pozadie, tiene, vaša ruka či iné objekty. Fotografie formulára nie sú bohužiaľ akceptované. Taktiež nie je možné uznať elektronicky podpísané formuláre. Všetky skeny formulárov totiž odovzdávame nášmu custodianovi BNP Paribas, ktorý je veľmi striktný vo svojich požiadavkách.

Ako správne vyplniť formulár W-8BEN

Ako vyplniť formulár W-8BEN

Nahraný formulár bude následne počas pracovnej doby schválený v rámci niekoľkých hodín a vy tak budete môcť začať investovať do amerických akcií.

Ak s formulárom niečo nie je v poriadku, napríklad ak ide evidentne o fotografiu, budeme vás kontaktovať pre nápravu a proces to zbytočne predĺži.

Ako formulár vypadá a aké obsahuje informácie?

Všetky potrebné informácie za vás do formulára automaticky vyplníme na základe údajov, ktoré ste nám poskytli počas registrácie. Ide o vaše identifikačné údaje, adresu a predovšetkým daňovú rezidenciu. Všetky polia, ktoré sa vo formulári vypĺňajú, môžete vidieť v obrázku nižšie, sú označené červenou farbou.

Ako správne vyplniť formulár W-8BEN

Najaktuálnejšiu verziu formulára W-8BEN nájdete na stránkách amerického daňového úradu. Ak by ste mali akékoľvek otázky k dokumentu samotnému alebo jeho vyplneniu, sme vám k dispozícii na chate, prostredníctvom mailu alebo telefonicky. Usilovne zároveň pracujeme na možnosti podpísať tento dokument plne elektronicky.

Teraz už viete, ako W-8BEN vyplniť a môžete si rozšíriť svoju stratégiu o americké akcie. Ponuku všetkých inštrumentov, ktoré v stratégiách ponúkame, nájdete tu.

Vaše peniaze
majú na viac