Inflácia neznamená len drahšie nákupy. Ako proti nej bojovať?

Šetríte si na svoje dlhodobé ciele a predsa sa vám zdajú byť stále vzdialené? Inflácia neznamená len vyššie ceny pri bežných nákupoch. Zvýšená cenovka sa v priebehu času objaví na všetkých produktoch, od kníh až po nehnuteľnosti. V decembri na Slovensku dosiahla inflácia 5,8 % a analytici predpokladajú, že v prvom kvartáli 2022 sa vyšplná až k 7 percentám. To prostredníctvom drahších nákupov znamená aj rýchlejší pokles hodnoty našich úspor.

Vývoj inflácie na Slovensku

Zdroj: Štatistický úrad SR

Podla dát Eurostatu si v slovenských domácnostiach dokážeme ušetriť v priemere 10,2 % našeho príjmu. Vysoká inflácia však hodnotu našich úspor pomaly znižuje a ochudobňuje nás bez toho, aby sme to videli. Podľa OECD pritom držíme až 55,7 % našich úspor na bežných účtoch.

Zdroj: OECD

Čo to znamená? V prípade finančnej rezervy, ktorú chceme mať vždy po ruke, je bežný účet správnym miesto. Peniaze, ktoré však túto sumu prevyšujú a v blízkej dobe ich neplánujeme použiť, zbytočně na bežných účtoch strácajú svoju hodnotu. O akú stratu sa jedná? Keď na účte celý rok držíme napr. 1 000 € a ročná inflácia dosiahne 5,8 %, hodnota týchto peňazí v priebehu tohto času klesne na 942 €. Na účte síce stále uvidíme rovnakú sumu, reálne si za ňu ale kúpime menej.

Ako môžeme proti inflácii bojovať a zachovať alebo dokonca zvýšiť hodnotu našich úspor?

Pre zachovanie hodnoty našich úspor ich musíme zhodnotiť aspoň na úrovni inflácie. Teda dosiahnúť, aby nárast ich množstva vyrovnal pokles hodnoty peňazí spôsobený infláciou. Keď sa nám podarí dosiahnúť vyššie zhodnotenie, hodnota úspor sa bude zvyšovať. Ako to ale urobiť prakticky? V súčasnosti je už dostupných veľa možností, od investovania do akcií až po alternatívne investície alebo nákup nehnuteľností. Pozrime sa ale na tú najjednoduchšiu a časovo nenáročnú možnosť, ktorá je vhodná aj pre zatiaľ neskúsených investorov.

Indexové fondy

Pre začiatok s investovaním sú vhodné burzovo obchodované fondy (ETF) sledujúce určitý index. Boli to dve neznáme pojmy v jednej vete? ETF je označením pre fond obsahující akcie desiatok, často až stoviek firiem. Index je číslo, ktoré zobrazuje výkonnosť skupiny firiem alebo časti trhu, ktorú sleduje. Napríklad index sledujúci S&P 500 nám ukazuje, ako sa v čase vyvíja hodnota 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch. Keď teda investujeme do ETF fondu viazaného na index S&P 500, získávame zlomok z akcií všetkých 500 firiem obsiahnutých v idexe. To znamená lepšiu diverzifikáciu portfólia oproti priamemu nákupu len vybraných akcií. Máte dojem, že pre začiatok s investovaním musíte mať obrovské sumy peňazí? Investovať do ETF fondov je možné už od malých čiastok, na Portu napr. od 20 €.

Tento pasívny prístup k investovaniu, teda investovanie do ETF fondov namiesto nákupu len jednotlivých akcií, má niekoľko predností. Vďaka veľkému množstvu firiem obsiahnutých v indexe je takto zostavené portfólio lepšie diverzifikované. Prípadný neúspech vybraných firiem preto nespôsobí výraznejšie výkyvy hodnoty portfólia. Na druhej strane pritom investor ťaží z rastu celého trhu a podľa dlhodobých dát S&P Global dosahujú portfóliá sledujúce svetové indexy lepší výkon než aktívne spravované portfóliá.

Nezabúdajme na riziko

Keď pri zvyšujúcej sa inflácii premýšlate o tom, ako z dlhodobého hľadiska zhodnotiť vaše úspory a investovanie pre vás znie stále lákavejšie, dajte si záležať na tom, aby ste sa pre začiatok zoznámili taktiež s rizikami, ktoré sú s investovaním spojené. Články na túto tematiku nájdete na našom blogu spolu s pravidelnými týždennými správami z trhu v podobe Portu newsletteru.

Pri vyhodnocovaní a výbere vašej prvej investície zohľadnite nie len potenciálny výnos, ale aj s ním spojené riziko a časové nároky, ktoré daný druh investovania predpokladá. Jednou z možností bezstarostného online zhodnocovania úspor môžete nájsť aj v podobe Portu portfólií na mieru. Viac sa o nich dozviete tu.

————————————————– —–
Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac